Buk zwyczajny pospolity kaseta K40 10-30cm

2.99zł

( 50 szt. )

Dodaj do listy życzeń

Masz pytania? Skieruj je do opiekuna produktu

mail:sklep@polskieogrody24.pl

Buk pospolity / zwyczajny

  • Sadzonka z kasety produkcyjnej K40.
  • Bardzo dobrze ukorzeniona.
  • Nadaje się od razu do posadzenia.
  • Wysokość sadzonki: 10-30 cm
  • łac. Fagus sylvatica

Buk pospolity, buk zwyczajny (Fagus sylvatica) to okazałe drzewo z rodziny bukowatych (Fagaceae). Występuje naturalnie w przeważającej części Europy – pospolite drzewo leśne w Europie Środkowej i Zachodniej.

Buk zwyczajny osiąga 30 metrów i posiada szeroką, kopulastą koronę. Jego pień rozgałęzia się zwykle w połowie, w potężne konary. Końce gałęzi są lekko zwisające. Młode pędy buków są brunatnopurpurowe i nagie. Na ich końcach buki wytwarzają bardzo wąskie i podłużne pąki, które są na wierzchołki zaostrzone.

Liście są owalne, błyszczące, na brzegach lekko falowane i osiągają do 10 cm długości, a gdy są młode mają białe "rzęski" na brzegu i na ogonkach liściowych. Przebarwiają się na jesień. Buki posiadają charakterystyczną, popielato- lub ołowiowo-szarą, gładką korę.

Kwiaty męskie są zebrane w wielokwiatowe, zwisające, małe pęczki, a kwiaty żeńskie posiadają czteroklapową okrywę. Kwitną w kwietniu i maju. Owocem drzew jest bukiew – trójgroniaste orzeszki (czasem pojedynczy) osłonięte zdrewniałą okrywą.

Wymagania i uprawa

Drzewo nie wymaga specjalnych warunków świetlnych. Dobrze rośnie na glebach żyznych, piaszczystych i wapiennych. Preferuje stanowiska wilgotne. Wymaga stałego poziomu wód gruntowych i preferuje obszary, gdzie lato jest chłodne.

Nasiona buka kiełkują w ciemności, tz. tylko wtedy, gdy są całkowicie przesłonięte ściółką.

Zastosowanie

Jesienią przebarwiają się na żółto lub rudobrązowo, dzięki czemu wyglądają niezwykle ozdobnie. Charakterystyczne siewki buka pospolitego, które pojawiają się wiosną, mają wielkie, okrągłe liście i zawierają olejek pełen tłuszczów roślinnych.

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Buk zwyczajny pospolity kaseta K40 10-30cm

Buk zwyczajny pospolity kaseta K40 10-30cm

30 innych produktów w tej samej kategorii:

Kategorie

Promocje

Ostatnio przeglądane

Najczęściej kupowane