![]() |
Masz pytania? Skieruj je do opiekuna produktu![]() |
Żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius) to liściasty krzew o nieregularnym pokroju i bujnym kwitnieniu. Jego motylkowate kwiaty zdobią ogród wiosną, zaś ciemno zielone pędy wyróżniają ten krzew na jesieni. Zobacz jak wygląda uprawa żarnowca w ogrodzie i jakie ma on wymagania, kiedy należy wykonać cięcie żarnowca i jak wygląda rozmnażanie krzewów żarnowca w warunkach amatorskich.
Żarnowiec miotlasty, nazywany także szczodrzeńcem, to krzew o wysokości od 1,5 do 2 m o miotlasto rozgałęzionych, ciemnozielonych, wyprostowanych pędach. Miotlasty układ pędów sprawił, że dawniej z jego gałązek sporządzano na wsiach miotły, zaś dziś zawdzięcza temu nazwę "miotlasty". W ogrodzie krzew żarnowca doskonale prezentuje się jako tło dla innych roślin.
Żarnowiec miotlasty kwitnie w końcu maja lub w czerwcu, zazwyczaj bardzo obficie. W zależności od odmiany może mieć żółte, rubinowoczerwone, różowe, a nawet białe kwiaty. Owocem są strąki długości do 5 cm, początkowo zielone, jedwabisto owłosione, zaś później brunatnoczarne. Dojrzałe pękają, wysypując nasiona.
Uprawa żarnowca najlepiej udaje się na glebach suchych, piaszczystych, żwirowatych i lekko kwaśnych. Żarnowiec miotlasty jest idealnym krzewem do obsadzania tzw. „trudnych” stanowisk, gdzie inne rośliny nie poradziłyby sobie (wykorzystuje się go m. in. do umacniania wydm). Jednak nie będzie rósł dobrze na glebie wapiennej.
Na razie nie dodano żadnej recenzji.
Wysyłka w ciągu 5-10 dni roboczych