Trzmielina Oskrzydlona płonący krzew 20-40 cm d.2l

29.90zł

( 99 szt. )

Dodaj do listy życzeń

Wysokość sadzonki - ok 20 - 40 cm

sadzonka z donicy 2L

Trzmielina oskrzydlona jest blisko spokrewniona z dziko rosnącą w Polsce trzmieliną pospolitą oraz uprawianą w ogrodach – trzmieliną Fortune`a i japońską. W naturze rośnie we wschodniej Azji, ale w naszym klimacie czuje się bardzo dobrze. Ma przy tym niewielkie wymagania uprawowe. To sprawia, że nadaje się do większości ogrodów, a także dla mniej doświadczonych ogrodników.
To średniej wielkości krzew (dorasta do 2-3 m wys.) o ładnym, rozłożystym pokroju. Przeważnie jest równie szeroka, co wysoka. Trzmielina oskrzydlona latem wygląda ładnie, ale dość zwyczajnie. Wprawdzie na przełomie wiosny i lata kwitnie, ale jej kwiaty są zielonkawe i niepozorne, trudno je dostrzec wśród liści. Te są intensywnie zielone (wiosną jaśniejsze) i mają eliptyczno-lancetowaty kształt. Za to prawdziwy pokaz urody daje jesienią, kiedy jej liście przebarwiają się na wyjątkowo intensywny, czerwono-purpurowy kolor. Stąd właśnie określenie „trzmielina czerwona”.
Liście tego krzewu opadają jesienią, jednak trzmielina oskrzydlona zimą wygląda również interesująco. Na początku zimy zdobią ją jeszcze ciekawe, różowo-pomarańczowe owoce, a przez cały ten okres na pędach widoczne są tzw. listwy korkowe. Ciągną się one wzdłuż pędów, tworząc rodzaj skrzydełek. To właśnie od tej cechy pochodzi określenie „oskrzydlona” w nazwie trzmieliny.
Owoce trzmieliny oskrzydlonej są trujące dla ludzi innych ssaków, natomiast chętnie i bez szkody dla zdrowia jedzą je ptaki. Ponieważ owoce wyglądają bardzo atrakcyjnie (to pomarańczowe, okrągłe nasiona w różowych, pękających „torebkach”), zastanówmy się nad sadzeniem trzmieliny w ogrodach, gdzie bawią się dzieci. Owoce trzmieliny mogą je łatwo skusić. Warto wiedzieć, że trujące owoce mają wszystkie trzmieliny, także pospolita, japońska i Fortune`a.
Trzmielinę oskrzydloną trzeba sadzić w słonecznych miejscach. Wprawdzie w zacienionych miejscach również będzie rosła, ale jesienią jej liście nie będą dobrze wybarwiać się. Im więcej słońca, tym czerwieńsza będzie trzmielina, a to jej główny walor ozdobny.
Poza tym trzmielina prawie nie ma wymagań. Jest tolerancyjna co do ziemi, ważne jednak, żeby była przepuszczalna. Na gliniastym, podmokłym podłożu nie będzie dobrze rosła. Za to radzi sobie z suszą – podlewać trzeba tylko młode rośliny przy braku opadów, a starsze przy przedłużającej się suszy i upałach. Jest też odporna na mróz oraz zanieczyszczenie powietrza, a nawet zasolenie ziemi. To sprawia, że nadaje się nie tylko do przydomowych ogrodów, ale także do nasadzeń miejskich, także przy drogach.

Zdjęcia są robione pod koniec czerwca i przedstawiają realne sadzonki z naszej szkółki. Wzrost oraz wygląd sadzonek/drzewek jest różny w zależności od pory roku

WAŻNA INFORMACJA!

ROŚLINY NA CZAS TRANSPORTU WYJMOWANE SĄ Z DONIC. NIE POWODUJE TO USZKODZENIA SYSTEMU KORZENIOWEGO, KTÓRY JEST PRAWIDŁOWO ZABEZPIECZONY I OFOLIOWANY.

ZAMÓWIENIA SĄ REALIZOWANE PRZEZ CAŁY ROK

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Trzmielina Oskrzydlona płonący krzew 20-40 cm d.2l

Trzmielina Oskrzydlona płonący krzew 20-40 cm d.2l


Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

30 innych produktów w tej samej kategorii: