Pożyteczne owady w ogrodzie

Pożyteczne owady w ogrodzie

Nie wszystkie owady to szkodniki. Niektóre z nich mogą być prawdziwymi sprzymierzeńcami ogrodników! Są to m.in. drapieżniki bądź zapylacze – bez nich nie moglibyśmy cieszyć się kwiatami oraz owocami, lub też nasze rośliny zostałyby osłabione przez szkodniki.

Owady drapieżne, ochraniające nasze rośliny

Pierwszą grupą pożytecznych owadów są drapieżniki.

  • Biedronki zjadają mszyce, a także tarczniki czy miodówki. Jedna larwa biedronki jest w stanie zjeść nawet kilkaset mszyc!

  • Niewidoczne dla ludzkiego oka dobroczynki to roztocza, które wiosną penetrują korę oraz liście, żywiąc się szkodnikami: przędziorkami czy szpecielami.

  • Ważki żywią się larwami komarów.

  • Złotoooki – drobne zielonkawe owady, które pomagają zwalczyć wełnowce, mszyce czy wciornastki.

  • Drapieżne chrząszcze biegaczkowate zjadają z kolei ślimaki, a także szkodliwe owady oraz ich larwy.

To jedynie kilka przykładów, lecz liczne pasożyty i drapieżniki pożyteczne traktują szkodniki naszych roślin jako źródło swojego pokarmu. Dzięki temu zmniejszają liczebność szkodników, chroniąc rośliny i pomagając utrzymać je w pełni zdrowia.

Owady zapylające

Do zapylających, pożytecznych owadów, należą przede wszystkim dzikie pszczoły, które, w przeciwieństwie do tych miododajnych, nie żyją w rojach. To właśnie pszczoły zapylają większość roślin. Należą do nich m.in. murarka ogrodowa czy pszczoła samotka. Innymi owadami zapylającymi są trzmiele, które mają dostęp do innych kwiatów niż pszczoły, m.in. do długich, rurkowatych kielichów. Do zapylających gatunków trzmieli należą m.in. trzmiel ziemny.

W jaki sposób przyciągać owady do ogrodu i o nie dbać?

Aby owady mogły być nam pomocne, trzeba stworzyć im odpowiednie warunki w ogrodzie, by nie tylko je przyciągać, ale przede wszystkim im nie szkodzić. Aby zwabić pożyteczne owady do ogrodu, warto stworzyć dla nich dziki zakątek, w którym posadzimy miododajne rośliny kwitnące. Możemy również powiesić specjalny domek dla pożytecznych owadów.

Zwalczając szkodniki naszych roślin, często nieświadomie niszczymy również owady pożyteczne. Warto zatem uważać na środki owadobójcze oraz pestycydy, działają one bowiem zarówno na szkodniki, jak i na owady pożyteeczne – zamiast tego polecamy wybierać selektywne środki, przeznaczone jedynie na wybrany, szkodliwy gatunek owadów, bądź sięgać po ekologiczne środki ochrony roślin.