Dzika róża-uprawa i odmiany.

Dzika róża-uprawa i odmiany.

Dzika róża to krzew, który spotkamy zarówno – jak sama nazwa wskazuje – rosnący dziko, np. w lasach, ale też w ogrodach. Jest to w głównej mierze krzew ozdobny, lecz znany ze swoich właściwości leczniczych, a także zastosowań kulinarnych. Dlaczego dzika róża jest tak popularna w kuchni oraz w domowych lekach, syropach i sokach? Jest to bogate źródło składników odżywczych oraz witamin, głównie witaminy C. Już od dawno wykorzystywano owoce dzikiej róży do pozyskiwania tej witaminy, jednak dopiero w ostatnim czasie okazało się, że jest to najbogatsze jej źródło występujące w przyrodzie!

Jak uprawiać krzewy dzikiej róży?

Dzika róża oraz jej odmiany to krzewy mało wymagające jeśli chodzi o uprawę. Są to rośliny mrozoodporne, doskonale radzące sobie ze zmiennymi temperaturami, jakie występują w naszym kraju. Dzika róża nie ma również wysokich wymagań jeśli chodzi o stanowisko: dobrze wzrasta na glebie przeciętnej, o umiarkowanym stopniu wilgotności, na przepuszczalnym podłożu. Preferuje stanowiska słoneczne. Od czasu do czasu krzewy można, ale nie trzeba kompostowac. Cięcie krzewów dzikiej róży zazwyczaj ograniczone jest do usuwania uszkodzonych, chorych, słabych pędów, róża nie wymaga bowiem regularnego przycinania ani cięcia rozświetlającego.

Wokół stanowiska, na którym zasadzimy różę, warto utworzyć strefę wolną od nasadzeń – o promieniu ok. 60 cm od pnia. Różę możemy również uprawiać doniczkowo, na balkonie czy tarasie. Warto wiedzieć, że uprawa dzikiej róży wspiera przyrodę, ponieważ jej owoce spożywane są chętnie przez ptaki czy gryzonie zimą.

Odmiany dzikiej róży

Krzewy dzikiej róży występują w naszym kraju dość powszechnie, jednak mamy również inne jej odmiany!

  • Róża Carpatia – krzew o obfitych plonach, o lekko wydłużonych owocach.

  • Róża pomarszczona – krzew wydający dużo owoców. Krzew dorasta do 3 m wysokości.

  • Róża jabłkowata – o dużych, intensywnie czerwonych owocach. Ta odmiana jest niesamowicie bogata w witaminę C.

  • Róża sina – występująca na terenie całego kraju róża wykazuje właściwości odżywcze oraz charakter uprawy zbliżone do dzikiej róży.

  • Róża Konstancin – powstała w wyniku skrzyżowania dzikiej róży oraz róży pomarszczonej. Posiada mięsiste owoce, które zbiera się, gdy wykazują pełną dojrzałość i są już suche.