Pielęgnacja traw ozdobnych w ogrodzie

Pielęgnacja traw ozdobnych w ogrodzie

Trawy ozdobne to niezwykle popularne rośłiny w ogrodach. Dlaczego? Są nie tylko piękne, barwne i zachwycające oryginalnymi pokrojami, lecz również są łatwe w uprawie i pielęgnacji, jako rośliny mało wymagające. Łatwo się regenerują, pięknie wkomponowują w rabaty czy skalniaki i są długowieczne. Poszczególne gatunki i odmiany różnią się od siebie pokrojem, wysokością, barwą dekoracyjnych liści.

Stanowisko dla traw ozdobnych

Większość traw ozdobnych najlepiej wzrasta na stanowiskach słonecznych, kilka zaś preferuje stanowiska zacienione – jak kostrzewa okazała. Trawy ozdobne są mało wymagającymi roślinami, dobrze regenerującymi się i łatwo rozrastającymi, dlatego też w większości przypadków dobrze posłuży im umiarkowanie żyzna gleba. Występują również trawy tolerujące piaszczyste pustkowia lub też gleby gliniaste – w zależności od oryginalnego pochodzenia rośliny.

Jak pielęgnować trawy ozdobne?

Choć trawy ozdobne są roślinami mało wymagającymi i bardzo wytrzymałymi, warto wiedzieć, jak zapewnić im minimum pielęgnacji, jaką potrzebują.

  • Jeśli chodzi o nawożenie, zalecane jest ono jedynie wtedy, gdy trawa wyraźnie źle wzrasta lub zaczyna chorować. Zdarza się to jednak rzadko. Najlepiej w takim przypadku wykorzystać naturalny, organiczny nawóz – np. kompost. Podsypujemy nim roślinę na wiosnę.

  • Ozdobne trawy nie wymagają częstego ani intensywnego podlewania – w przypadku większości gatunków wystarczy podlewać je zaraz po posadzeniu, póki się nie zakorzenią, a także w trakcie dłuższych okresów bez opadów i czasu suszy. Trawy nawet po suszy bardzo szybko się regenerują.

  • Na zimę niektóre, ciepłolubne gatunki traw ozdobnych należy okrywać, najlepiej agrowłókniną, jednak większość z nich jest mrozoodporna. Podłoże można obsypać również liśćmi – w ten sposób zabezpieczymy i ochronimy korzenie.

  • Wysokie okazy traw ozdobnych, sięgające powyżej 1 m, warto czasem podeprzeć.

  • Większość traw ozdobnych po sezonie usycha, należy wtedy na wiosnę uciąć wszystkie jej źdźbła nisko nad ziemią, aby umożliwić wypuszczenie nowych liści. Warto jednak pamiętać, że nie przycinamy wszystkich traw! Gatunki, które nie usychają, oraz wykazują odporność na chłody – np. kostrzewa, preferują jedynie podcinanie suchych łodyg oraz liści, na ich końcówkach. Trawy ozdobne zazwyczaj przycina się w połowie marca, jednak zawsze zależy to od jej gatunku.

Rozmnażanie traw ozdobnych

Trawy można w łatwy sposób rozmnażać poprzez podział kępy. Rozmnażamy na wiosnę. Po rozdzieleniu kępy, rozsadzamy ją i podlewamy przez kilkanaście dni.