Kasztanowiec zwyczajny

Kasztanowiec zwyczajny

Kasztanowiec zwyczajny to rozłożyste drzewo o sporych rozmiarach. Dosyć szybko rośnie, osiągając ok. 20 – 30 metrów wysokości, i charakteryzuje się łagodnym, rozłożystym pokrojem.

Kasztanowiec zwyczajny – charakterystyka drzewa

Kasztanowiec posiada średnio gęstą, rozłożystą koronę. Jego liście są stosunkowo bardzo duże, osiągając nawet 40 cm średnicy. Rozwijają się wiosną, i w okresie wegetacyjnym przydziewają ciemnozielone ubarwienie, które na jesień zmienia się na piękne, intensywne, czerwono – pomarańczowe zabarwienie. Kasztanowiec to drzewo, które pięknie zakwita. W maju pojawiają się na nim biało – kremowe spore kwiaty o długości nawet do 30 cm. Kwiatostany są sztywne, wiechowane, zaś po przekwitnieniu na drzewie pojawiają się maleńkie owoce, tworząc następnie kasztany. Jest to doskonałe źródło pokarmu dla zwierzyny leśnej. Na jesień liście kasztanowca opadają.

Gdzie sadzi się kasztanowce zwyczajne?

Są to drzewa o charakterze dekoracyjnym, a dzięki swym niskim wymaganiom pod względem stanowiska i uprawy, oraz dzięki odporności na miejskie zanieczyszczenia, to często spotykane drzewa nie tylko w przydomowych ogródkach, ale również sadzane w większej ilości w nasadzeniach miejsckich. Te drzewa najczęściej spotkamy w parkach, skwerach oraz na placach. Sadzone powinny być jednak tylko w miejscach, które zapewnią im sporo przestrzeni.

Gdzie uprawiać kasztanowce zwyczajne?

Kasztanowce to drzewa o niskich wymaganiach, jeśli chodzi o stanowisko, glebę oraz czystość powietrza. Nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, są mrozoodporne. Najlepiej rosną na stanowiskach z żyzną, zasodbą glebą, ale dobrze dadzą sobie radę również na glebie słabszej. Najlepiej kasztanowiec czuje się na stanowisku nasłonecznionym, jednak dobrze rozwinie się również w półcieniu. Kasztanowiec zwyczajny poradzi sobie doskonale w okresie zimowym, gorzej jednak podczas suiszy, dlatego też warto zasadzić go w glebie, która dobrze utrzymuje wilgoć.

Odmiany kasztanowca zwyczajnego

Kasztanowiec zwyczajny to przede wszystkim drzewa sporych wymiarów, jednak dla posiadaczy mniejszych ogródków znajdą się i mniejsze rozmiarowo odmiany. Niższe odmiany kasztanowca dorastają do ok. 5 – 10 m, należą do nich np. „Memmingeri” lub kulista odmiana „Umbraculifera”. Znane są również odmiany o bardzo dekoracyjnych kwiatach, np. „Baumannii” lub ciekawych biało – kremowo – zielonych liściach, jak „Franek”.