Kasztany - właściwości i zastosowanie

Kasztany - właściwości i zastosowanie

Kasztany – cudowny symbol jesieni! Znane są jako elementy konstrukcyjne do ludzików i zwierząt z kasztanów, jako zwiastuny jesieni, a także jako wyciągi lecznicze. Jakie właściwości mają kasztany, czy warto je zbierać i jak możemy je wykorzystać?

Czym są kasztany?

Kasztany to owoce i nasiona kasztanowca. Z zewnątrz zielone, kolczaste łupinki kryją w swoim wnętrzu brązowe, kuliste, błyszczące owoce. Dojrzałe kasztany to pożywienie dla leśnych zwierząt, ale też bogactwo różnych właściwości.

Właściwości lecznicze kasztanów

Do odpowiedniego wykorzystania bogactwa leczniczych właściwości kasztanów najlepiej nadają się kwiaty kasztanowca, kora oraz liście, w mniejszym zaś stopniu charakterystyczne brązowe nasiona i owoce. Jednak również one kryją w sobie wiele niespodzianek. W nasionach kasztanowca znajdziemy cenne dla zdrowia substancje, takie jak kumaryny, flawonoidy, saponiny, fenolokwasy oraz garbniki.  Kasztany poprawiają krążenie krwi oraz wzmacniają naczynia krwionośne, dzięki zawartości escyny oraz flawonoidów. Działają również przeciwzapalnie. Produkty z kasztana wspomogą zatem osoby borykające się z żylakami, pajączkami podskórnymi czy hemoroidami. Kasztany łagodzą również problemy trawienne, działając rozkurczowo i łagodząc dolegliwości żołądkowe. Kasztany zapobiegają obrzękom, wspierając osoby z problemem „ociężałych nóg”. Pomogą również w przypadku siniaków oraz krwiaków, jeśli zostaną zastosowane w postaci okładów.

Zastosowanie kasztanów

foto - https://zdrowie.wprost.pl/uroda/10450947/kasztanowiec-zastosowanie-wlasciwosci-lecznicze.html

Największe właściwości lecznicze mają niedojrzałe owoce, ukryte w łupinach. Nieprzetworzone są jednak dla ludzi trujące. Proszek uzyskany z dojrzałych kasztanów możemy zastosować jako dodatek do kąpieli, lub jako składnik naturalnych kosmetyków wytwarzanych w domu: maseczki do twarzy, szamponu czy podczas masażu. W farmaceutyce zaś preparaty z dodatkiem kasztanów wykorzystywane są do kremów, maści łagodzących obrzęki, a także maseczek. Wszystkie te preparaty działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i uelastyczniająco na skórę, a także wzmacniając naczynia krwionośne i pomagając w leczeniu niewydolności żylnej bądź żylaków.

Pamiętajmy jednak, że najlepiej kojarzony przez nas kasztanowiec zwyczajny nie posiada jadalnych owoców! Kasztany, które możemy spożywać, pochodzą z innego rodzaju tego drzewa – kasztanowca jadalnego.