Iglaki na żywopłot

Iglaki na żywopłot

Żywopłot to szpaler roślin, zazwyczaj iglastych, posadzonych wzdłuż płotu, murka lub po prostu wzdłuż granicy działki. Po co sadzić żywopłoty? Głónie sadzi się je po to, by odizolować posesję od otoczenia, zapewnić sobie zaciszny, przytulny charakter ogrodu, intymność oraz bezpieczeństwo. Iglaki to również wspaniała ozdoba ogrodu, która pięknie prezentuje się przez cały rok, nawet zimą. Jakie iglaki są najczęściej wybierane na żywopłoty...?

Zalety żywopłotu

Dlaczego warto zasadzić zywopłot? Ma on nie tylko walory tworzące przytulny klimat, ale również inne! Tworzy piękne, zielone tło dla innych roślin w ogrodzie. Sprzyja relaksowi, wyciszając dźwięki pochodzące z zewnątrz. Poprawia mikroklimat ogrodu, wudzielając tlen i parę wodną, zaś pochłaniając dwutlenek węgla. Tworzy również swego rodzaju barierę pomiędzy zanieczyszczonym powietrzem ulicy a powietrzem w ogrodzie. Rośliny na żywopłot są zazwyczaj gęste, i zazwyczaj nie wymagają ciężkiego lub specyficznego cięcia, same tworząc piękny pokrój.

Jakie rośliny wybrać na żywopłot?

W naszym klimacie należy zadbać o to, by żywopłot był mrozoodporny, a także tolerancyjny na miejskie zanieczyszczenia oraz przejściowe okresy suche. Jeśli zamierzamy zasadzić niskie rośliny, warto sprawdzić, jak szybko rosną – czasem bowiem musielibyśmy czekać na nie dłuuuugie lata! Jakie zatem iglaki polecamy na żywopłot?

  •         Tuja (inaczej żywotnik) – jeden z najbardziej popularnych iglaków przeznaczonych na żywopłoty. W zależności od wybranej odmiany uzyskać możemy różny odcień zieleni. Tuja szybko przyrasta i wytwarza przyjemny aromat. Jest również miękka w dotyku, w przeciwieństwie do wielu wyposażonych w igły, kłujących iglaków na żywopłoty.

  •         Jałowiec – nadaje się nawet na nieurodzajne gleby, szybko rośnie. Preferuje stanowiska słoneczne. Posiadają kłujące igły.

  •         Cis pospolity – zimozielona roślina. Krzewy cisu dorastają do ok. 3 – 4 metrów, charakteryzujący się najciemniejszą zieloną barwą igieł spośród wszystkich iglaków.

  •         Świerk – tworzy bardzo wysokie pokroke żywopłotu, przyrastając rocznie nawet do 100cm na wysokość. Pięknie preznetuje się żywopłot świerkowy o naturalnym pokroju, w który mało ingerujemy.

  •         Choina kanadyjska – tworzy ładne żywopłoty, zwłaszcza gdy jest regularnie formowana.