Przycinanie żywopłotu

Przycinanie żywopłotu

Żywopłoty słyną niesłychaną popularnością. Są sadzone wzdłuż płotu, w celu stworzenia naturalnej izolacji od otoczenia – dosłownie i w przenośni. Żywopłot pozwala na stworzenie przytulnego, intymnego miejsca na relaks, oraz lepszego mikroklimatu w ogrodzie. Przycinanie żywopłotu to zabieg, który jest konieczny dla zyskania pięknego pokroju, odpowiedniej formy oraz stopnia zagęszczenia. W jaki sposób i kiedy wykonywać cięcie żywopłotu?

W jaki sposób przycinać żywopłot?

Istnieją pewne ogólne zasady cięcia żywopłotu, których powinniśmy przestrzegać w każdym przypadku. Po co wykonywać przycinanie? Systematyczne, cosezonowe cięcie żywopłotu sprawi, że będzie on intensywnie rosnąć i ładnie się rozkrzewiać. To zabieg, który zadecyduje o uformowaniu i kształcie naszego żywopłotu, a także zdeterminuje jego gęstość i zdrowie. Jeśli zapomnimy o systematycznym przycinaniu, rośliny mogą stracić swój pokrój. Rośliny nadmiernie rozrosną się na szerokość, a ponowne ich uformowanie może okazać się niemożliwe.

Pierwszego cięcia dokonuje się wczesną wiosną, gdy ustąpią już mrozy. W pierwszym roku przycinamy rośłliny na wysokości ok. 20 – 30 cm. W kolejnych latach, w zależności od długości przyrostów. Najlepszy pierwszy termin cięcia przypada na wiosnę, na przełomie marca i kwietnia. Rośliny rozpoczynają wtedy wzrost, zaś rany powstałe po cięciu zostaną szybko zabliźnione. Pod koniec lata, w sierpniu, można wykonać drugie cięcie – ważne by nie robić tego później, gdyż ryzykowalibyśmy, że przyrosty nie zdrewnieją przed zimą.

Przycinanie żywopłotu w zależności od jego rodzaju

Sposób cięcia powinien oczywiście zależeć od rodzaju i charakterystyki rośliny, jaka go tworzy:

  •         Żywopłot z tui – najpopularniejszy rodzaj żywopłotu wymaga dwu – trzykrotnego przycinania w każdym sezonie, w okresie od marca do sierpnia. Pędy powinny zostać skrócone o ok. 1/3 do ½ długości.
  •         Żywopłot z cisa – charakteryzuje się sporymi przyrostami rocznymi. Przycina się go wiosną, przed pojawieniem się najświeższych przyrostów.
  •         Żywopłot z bukszpanu – bardzo dobrze znosi cięcie, i jest ono konieczne, jeśli nie chcemy zyskać brzydkich, widocznych zdrewniałych pędów bez liści. Bukszpan należy przycinać w okresie kwietniowo – majowym, a następnie pod koniec lata. Pędy powinny zostać skrócone o ok. 1/3 długości.
  •         Żywopłot z ligustru – jest zazwyczaj gęsto ulistniony sam z siebie. Należy przycinać go, pozostawiając roczne przyrosty o długości ok. 2 – 3 cm. Cięcie żywopłotu z ligustru powinno odbywać się w marcu lub maju.