Rośliny do oczek wodnych

Rośliny do oczek wodnych

Posiadacze oczek wodnych często głowią się nad tym, jakie rośliny będą odpowiednie do tego, by całość prezentowała się jak najpiękniej i jak najbardziej naturalnie. W samym oczku należy oczywiście zasadzić rośliny wodne, zaś przy brzegu – lubiące wilgoć rośliny ze strefy przybrzeżnej. Jak dobrać rośliny, by oczko wodne stało się dekoracyjnym elementem ogrodu?

Na co wpływają rośliny w oczku wodnym?

Rośliny zaopatrzą wodę w niezbędny tlen, a także udzielą schronienia owadom i innym zwierzętom zamieszkującym wodne lub przywodne tereny. Pełnią również funkcję dekoracyjną. Porośnięte roślinnością oczko wodne tworzy własny ekosystem, wpływający pozytywnie na równowagę biologiczną. Rośliny pomogą również zamaskować niedoskonałości oczka wodnego, m.in. nierówności brzegu.

Strefy roślinne w oczku wodnym

Podzielenie oczka wodnego na kilka stref o różnych głębokościach sprawi, że zyskamy różnorodność gatunków, a co za tym idzie – lepszą równowagę biologiczną. W oczku wyróżniamy kilka stref:

  •         Strefę błotną, inaczej bagienną. Tu warto sadzić rośliny nadające się na podmokłe, bagienne warunki, np. kaczeńce, pałkę wodną, czermień błotną, jeżogłówkę lub tojeść rozesłaną.
  •         Strefę płytką, w której posadzić możemy m.in. jaskiera wielkiego, przęstkę pospolitą lub strzałkę szerokolistną.
  •         Strefę głęboką, w której sadzimy znane rośliny podwodne jak moczarkę anadyjską, a także grzybienie, rdestnicę czy okrężnicę bagienną.
  •         Strefę powierzchniową, w której znajdą się pływające, ozdobne rośliny, takie jak rzęsa wodna, hiacynt wodny, czy salwinia pływająca.

Rośliny, które pomagają oczyszczać wodę

Glony są elementem bardzo często występującym w oczku wodnym i wpływającym na obniżenie atrakcyjności jego wyglądu. Aby pozbyć się ich z oczka i zapobiec ich pojawieniu się, warto zacienić oczko, co zahamuje rozwój glonów. Można to zrobić, wykorzystując konkretne rośliny, takie jak rdest ziemnowodny, moczarkę kanadyjską, przęstkę pospolitą lub rdestnicę kędzierzawą.

W jaki sposób sadzić rośliny w oczku wodnym?

W zależności o strefy, oraz oczywiście od wybranego gatunku i odmiany rośliny, różnić się ędzie też sposób sadzenia oraz odpowiednie stanowisko. Rośliny do oczka można sadzić albo przed, albo po zalaniu zbiornika. Rośliny można sadzić w pojemnikach – ażurowych koszykach ze sztucznego tworzywa.