Jarzębina - lecznicze właściwości owoców

Jarzębina - lecznicze właściwości owoców

Owoce jarzębiny to symbol polskiej jesieni, w trakcie zimy bardzo chętnie spożywane są przez ptaki i inne zwierzęta. Jarzębina zawiera wiele prozdrowotnych substancji również dla ludzi! Jak spożywać jarzębinę, jak ją przetwarzać i jakie właściwości lecznicze mają te drobne, kuliste, czerwone owoce?

W jakiej formie spożywać jarzębinę?

Surowe owoce jarzębiny są dla ludzi niejadalne, dlatego też należy spożywać je w formie przetworzonej, np. wywaru z jarzębiny, naparu, dżemów, nalewek lub konfitur. Świeże owoce jarzębiny zawierają kwas parasorbowy, który oddziałuje drażniąco na nerki, może też powodować wymioty i biegunkę. Kwas ten jednak ulega rozpadowi podczas wysokiej lub niskiej temperatury, dlatego procesy suszenia, gotowania, pieczenia są w przypadku owoców jarzębiny niezbędne. Przetwory z wykorzystaniem jarzębiny sporządza się zazwyczaj z dodatkiem innych owoców, np. jabłek czy śliwek, ponieważ sama jarzębina ma dość kwaśny smak.

Właściwości jarzębiny

Owoce jarzębiny to doskonałe źródło witaminy C – zawierają ich ok. 35 do 45 mg na 100g. Dodatkowo zawierają witaminy z grupy B oraz witaminę K i PP, a także minerały jak magnez, potas oraz sód. Do substancji prozdrowotnych zawartych w jarzębinie zalicza się również kwasy organiczne, flawonoidy, garbniki i pektyny oraz antocyjany. Owoce jarzębiny wykazują zatem silne właściwości antyoksydacyjne, działają przeciwzapalnie oraz przeciwmiażdżycowo, a także oczyszczająco i moczopędnie. Regulują także przemiany metaboliczne, działają wzmacniająco na organizm.

Na jakie dolegliwości stosować jarzębinę?

Jarzębinę z pewnością warto stosować w czasie, gdy nasz organizm narażony jest na różnego rodzaju wirusy, np. w okresie jesienno-zimowych infekcji. To środek na leczenie przeziębień, ale także profilaktyczny, w celu zwiększenia ogólnej odporności organizmu. Wszystko dzięki sporej dawce witaminy C, a także działaniu silnie przeciwutleniającym. Jarzębinę warto spożywać również w przypadku wystąpienia dolegliwości układu pokarmowego, jak np. nieżyty, biegunki czy pogorszony apetyt, jak również w przypadku schorzeń układu moczowego jak kamica nerkowa. W połączeniu z innymi środkami lub lekami jarzębinę również stosuje się pomocniczo przy leczeniu żylaków odbytu, zaburzeniach krążenia obwodowego oraz początkowych stadiach miażdżycy.

Zobacz również: jarzębina, jarząb w ogrodzie