Prace ogrodowe we wrześniu

Prace ogrodowe we wrześniu

Wrzesień w ogrodzie, to czas zbiorów owoców i warzyw ale też i miesiąc, w którym żegnamy lato i rozpoczynamy przygotowania ogrodu do zimy.  Choć wrzesień w ogrodzie jest jeszcze słoneczny i ciepły, promienie słońca już nie dostarczają tyle ciepła, co w sierpniu. Musimy się liczyć z chłodnymi nocami i możliwością wystąpienia pod koniec miesiąca porannych przymrozków. Zobacz jakie prace ogrodnicze we wrześniu są najważniejsze!

Przekopanie gleby w warzywniku

We wrzesniu przekopujemy glebę w warzywniku (po zbiorze warzyw). Należy pozostawić ją na zimę w tzw. ostrej skibie. Pod wpływem mrozu poprawi się jej struktura, a co za tym idzie i jakość (szczególnie ciężkich gleb), stanie się także bardziej przepuszczalna. Zimą, podczas mrozów, zginą te szkodniki, które w czasie przekopywania zostały wydobyte na powierzchnię.

Dzielenie roślin

We wrześniu - po przekwitnięciu - dzielimy kępy liliowców. Każdy fragment podzielonej rośliny powinien zawierać po kilka zdrowych pędów i własny system korzeniowy. Przed sadzeniem rany powstałe po dzieleniu warto posypać np. sproszkowanym węglem drzewnym.

Cięcie żywopłotów

We wrześniu przeprowadzamy cięcie żywopłotów formowanych liściastych zrzucających liście na zimę, ale uwaga: po raz ostatni w tym sezonie! Pamiętajmy, że zbyt późne przycinanie drzew i krzewów opóźnia ich przygotowanie do zimy, co może skutkować przemarznięciem roślin.

Przygotowanie gleby

Przed planowanym sadzeniem drzew i krzewów owocowych - na kilka tygodni przed ich zakupem - trzeba przygotować. Najpierw ziemię odchwaszczamy, potem zasilamy kompostem lub jednym z nawozów wieloskładnikowych, a następnie przekopujemy. Warto sprawdzić kwasomierzem odczyn podłoża i poprzez odpowiednie traktowanie (zakwaszenie lub odkwaszenie) doprowadzić go do poziomu odpowiedniego dla sadzonych roślin; Uwaga! Jeżeli gleba na działce ma odczyn kwaśny, przeprowadzamy wapnowanie, rozrzucając wapno nawozowe lub nawóz wapniowy, a jeśli sadzimy np. borówkę wysoką (wymaga podłoża o odczynie kwaśnym), należy glebę zakwasić np. torfem kwaśnym lub odpowiednimi nawozami.

Rośliny balkonowe

We wrześniu przygotowujemy do zimowania rośliny balkonowe, taki jak pelargonie, fuksje czy surfinie. Kończymy ich nawożenie, a przed pierwszymi przymrozkami przenosimy do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi 10–15 st.C i skracamy pędy o 2/3 długości.

Rośliny wodne

Do zimowania przygotowujemy także rośliny wodne. Robimy to, jeśli we wrześniu jest już zimno i grożą przymrozki. Przycinamy pędy kilka centymetrów powyżej miejsca, z którego wyrastają korzenie. Najwrażliwsze, np. uprawiane na obrzeżach stawów cantedeskie etiopskie (kalle), przenosimy do ciepłego i widnego pomieszczenia. Mniej wrażliwe, np. większość grzybieni, opuszczamy w najgłębsze miejsce stawu (poniżej 1 m). Jeśli zbiornik jest płytszy, lepiej grzybienie włożyć do pojemnika z wodą i przenieść do widnej piwnicy.