Hortensja - królowa Polskich ogrodów: uprawa, cięcie i pielęgnacja

Hortensja - królowa Polskich ogrodów: uprawa, cięcie i pielęgnacja

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) – gatunek krzewu z rodziny hortensjowatych. Typowa forma pochodzi z wschodniej i południowej Azji (Chiny, Japonia, Korea, Indochiny). Jest powszechnie uprawiana w licznych krajach świata, jednakże w uprawie rzadko spotyka się typową, dziko rosnąca formę.

Hortensja cieszy się ogromnym powodzeniem w Polsce. Można ja spotkać w większości naszych ogrodów.

Hortensja ogrodowa jest niezwykle urodziwa, a przy tym elegancka. Coraz częściej kwitnie i latem, i jesienią. A jej suche kwiatostany zdobią ogrody podczas zimy.

W naszym klimacie krzewy hortensji ogrodowej dorastają do wysokości 1,5 - 2 metrów. Hortensja zaczyna kwitnąć w czerwcu. Za najatrakcyjniejsze uchodzą odmiany tworzące kule, niekiedy nawet o średnicy 30 cm, złożone z ozdobnych kwiatów płonnych (ich "płatki" są liśćmi przykwiatowymi, które na roślinie mogą dotrwać do wiosny). Angielska nazwa tych odmian to mopheads, dosłownie - kudłate głowy albo mopy. Modna staje się też grupa lacecaps, czyli koronkowe czepki. Środek ich kwiatostanów składa się z drobnych kwiatów płodnych (powstają z nich nasiona), a obrzeżenie - z kwiatów płonnych. Pąki kwiatowe na kolejny sezon zawiązują się pod koniec lata. Niestety, łatwo przemarzają i dlatego na krzewach często rozwijają się jedynie liście. Ale niektóre odmiany pąki tworzą też na wiosennych przyrostach i powtórnie kwitną jesienią! Powodzeniem cieszą się również doniczkowe okazy, które kwitną pod dachem zimą i wiosną. Niekiedy są to miniaturki o jednym pędzie. Kwiaty hortensji znane są też z tego, że zmieniają kolor. Jeśli bowiem w ziemi znajduje się glin i jest ona odpowiednio kwaśna, różowe stają się niebieskie, a czerwone fioletowieją. Na białe skład podłoża nie ma wpływu. U wszystkich odmian rozwijając się z pąków są zielone, a płonne zielenieją w miarę starzenia się.

Ciekawostka! Hortensja – kameleon w ogrodzie!

Każdy właściciel krzewu hortensji może sterować kolorem jej kwiatów, wystarczy zmienić kwasowość gleby, w której rośnie hortensja. Aby uzyskać czerwonawe odcienie hortensji należy utrzymywać bardziej zasadowy odczyn, kwaśna gleba powoduje że kwiaty hortensji  stają się niebieskie, a nawet fioletowe. Hortensja ogrodowa to prawdziwy kameleon wśród roślin!



Hortensja w ogrodzie uprawa: gdzie sadzić?

Hortensje ogrodowe mają spore wymagania glebowe, lubią gleby przepuszczalne, próchniczne i wilgotne, nie znoszą gleb ciężkich, gliniastych i zalewowych. Najlepiej rosną na stanowiskach od słonecznych do półcienistych – w półcieniu lepiej będą się rozwijały, ale słońce sprzyja lepszemu kwitnieniu.

W ogrodzie hortensja dobrze prezentuje się jako pojedyncza roślina oraz jako grupa na tle trawnika. Dużo radości sprawi nam, gdy posadzimy hortensje przy tarasie, ławce lub altanie. Ze względu na bardzo dekoracyjne kwiaty, krzew ten sam w sobie stanowi jednorodną kompozycję. W tle można posadzić iglaki o ciemniejszych igłach, na przykład cisy. Kwiaty hortensji nadają się na kwiaty cięte.


Jak sadzić i jak pielęgnować hortensje? Hortensje sadzimy na stanowiskach osłoniętych przed wiatrem, nie narażonych na pełne nasłonecznienie. Rośliny najlepiej rosną w lekkim zacienieniu, kiedy nie dochodzi do wysuszenia podłoża, bowiem ziemia powinna być umiarkowanie wilgotna, próchniczna i lekka. Hortensje preferują gleby kwaśne i lekko kwaśne, o pH 4,5 – 5,5. Od kwasowości podłoża uzależnione jest wybarwienie kwiatów. Niebieski kolor przybiorą rośliny na glebie kwaśnej, o pH 4,5 – 5, natomiast różowe kwiaty pojawią się na krzewach rosnących na glebach bardziej zasadowych, powyżej pH 5. Nie ulegają przebarwieniom hortensje białe. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat uprawy hortensji ogrodowej.

Duże znaczenie w uprawie hortensji ma odpowiednie podlewanie. Dbałość o wilgotne podłoże zapobiegnie więdnięciu i zwijaniu się liści. Czym podlewać hortensje w ogrodzie? Najlepiej wodą deszczową lub z pobliskiego stawu. Miękka woda nie spowoduje odkwaszenia podłoża.



Czym zasilać hortensję?

  • płynny koncentrat nawozów mineralnych – umożliwi dostarczenie substancji odżywczych wszystkim uprawianym hortensjom. Co dwa tygodnie należy podlać hortensje odpowiednio przygotowanym roztworem: do 1 litra wody wlewamy 10 ml nawozu i dokładnie mieszamy. Tak przygotowanym środkiem podlewamy hortensje na wiosnę i przez cały okres kwitnienia, do października. Nawóz do hortensji zapewni roślinom piękny kolor kwiatów oraz długi okres kwitnienia. 

  • mineralny granulowany nawóz do hortensji – polecany do stosowania przy wszystkich odmianach hortensji. Jeśli nie wiecie, czym zasilać rośliny, zdecydujcie się na nawóz posypowy, który szybko i bezproblemowo dostarczy krzewom ozdobnym potrzebnych składników pokarmowych. Na wspaniały wygląd hortensji i powstawanie licznych pąków mają wpływ takie pierwiastki, jak 20% potasu (K2O), 12% azotu (N) oraz 6% fosforu (P2O2). Nawóz zakwasza glebę,co dodatkowo wpływa na korzystne warunki rozwoju roślin. Nawóz wysypuje się co 1-2 miesiące, w okolicach korzenia, mieszając go z wierzchnią warstwą gleby. Pod wpływem wilgoci, do gleby zostają uwolnione składniki odżywcze. Dobroczynne działanie nawozu trwa przez około 6 tygodni. Rozpoczynamy nawożenie hortensji wiosną, w marcu. Na początku sierpnia należy zaprzestać zasilania

  • nawóz do hortensji w żelu – ułatwia aplikowanie i nawożenie hortensji wiosną, przez cały okres wegetacyjny. Zastosowanie żelu jest znacznie wydajniejsze, w porównaniu z innymi nawozami - w 300 l wody do podlewania można rozpuścić 1 l żelu. Hortensje zasilamy raz na dwa tygodnie w czasie kwitnienia, potem raz w miesiącu. Regularne stosowanie nawozu w żelu zapewnia wytworzenie się licznych i mocno wybarwionych kwiatów. W uprawie hortensji niezbędne mogą okazać się także środki ochrony roślin.


Cięcie hortensji



Hortensji ogrodowej w żadnym wypadku nie wolno przycinać, ponieważ wytwarza ona kwiaty na pędach zeszłorocznych. Ich wycięcie pozbawi roślinę zawiązków kwiatów w kolejnym roku. Hortensja ogrodowa wymaga jednak cięć pielęgnacyjnych (sanitarnych), które ograniczają się do usunięcia przekwitniętych kwiatów – kilka centymetrów poniżej kwiatu. Czasem konieczne jest również wycięcie uszkodzonych lub obumarłych pędów.


Zabezpieczenie hortensji przed zimą

Hortensje są roślinami ciepłolubnymi. Źle znoszą mroźne i wietrzne zimy. Stąd też najlepiej hortensje rozwijają się w osłoniętych od wiatru częściach ogrodu. Właściwą ochroną hortensji przed mrozem jest okrycie jej agrowłókniną lub gałęziami roślin iglastych. Ograniczenie negatywnego działania niskiej temperatury na zawiązki kwiatów okazuje się bardzo ważne, ponieważ ich przemarznięcie może skutkować całkowitym lub częściowym brakiem kwitnienia. Podstawę roślin możemy dodatkowo przysypać korą lub torfem. 

Jak rozmnażać hortensje?

Hortensje rozmnaża się przez sadzonki pędowe, które pobiera się od czerwca do sierpnia. Warto wybierać sadzonki z końców pędów niekwitnących. Następnie należy umieścić je w skrzynce lub donicy z piaszczystą ziemią z dodatkiem kompostu i ustawić w zaciemnionym miejscu. Sadzonki można przesadzić grządkę dopiero po roku – najlepiej w czasie kolejnej wiosny.