Najpiękniejsze kwiaty jesieni – Wrzosy

Najpiękniejsze kwiaty jesieni – Wrzosy

Jesienią ogród wcale nie musi być nudny. Ta złota pora roku ma w sobie najwięcej uroku i piękna okazując nam swoją ferie barw.

Prym wśród jesiennych kwiatów wiodą wrzosy.

Mamy do wyboru całą paletę odmian i kolorów, również dostępne w naszym sklepie.

Wśród nich są wrzosy pączkowe, których kwiaty nie rozwijają się, lecz pozostają w pąkach, dzięki czemu są bardzo trwałe. Zdobią rośliny do końca listopada, a niekiedy jeszcze w grudniu. Są dekoracyjne nawet w czasie niewielkich przymrozków.

Modne stało się wymienianie roślin, które rosną w doniczkach, między innymi pelargonie czy surfinie, na rośliny kwitnące jesienią, jak właśnie wrzosy. Wrzosy bardzo ładnie wyglądają w połączeniu z trawami, których na rynku jest mnóstwo.

Dla wrzosów wybieramy miejsce słoneczne, suche, osłonięte od wiatru. Wrzosy źle rosną na stanowiskach mocno wilgotnych.

To rośliny kwasolubne. Idealnym podłożem jest gleba lekka, próchnicza, nieco piaszczysta, łatwo przepuszczalna o kwaśnym odczynie o pH 4-5,5. Jeśli jest on nieodpowiedni należy w miejscu przyszłego wrzosowiska usunąć warstwę 10-15 centymetrów gleby. Nasypać torfu i całość przekopać na głębokość 15-30 centymetrów. Można też kupić szczepionkę z grzybami, w której moczy się roślinę przed posadzeniem albo podlewa się nią.

Rośliny sadzimy w dużych grupach na znacznej przestrzeni - nie tylko najpiękniej się wówczas prezentują, ale również lepiej rosną. Miejsce w ogrodzie przeznaczone na wrzosowisko powinno mieć przynajmniej od 2 do 5 m kwadratowych. Ta część ogrodu powinna mieć charakter naturalny, może nawet trochę dziki. Najefektowniej wrzosy wyglądają na terenie łagodnie pochylonym lub lekko pofałdowanym. Na płaskim terenie można usypać niskie pagórki, uskoki itd., tak aby rośliny rosły na różnych wysokościach.

Warto również pomyśleć o innych roślinach, które mogą towarzyszyć wrzosom - muszą się nie tylko ładnie z nimi komponować, ale także mieć podobne wymagania środowiskowe. Do wyboru mamy wiele roślin, które podobnie jak wrzosy i wrzośce preferują kwaśne gleby. Najczęściej na wrzosowych rabatach spotykane są drzewa i krzewy iglaste. Z krzewów liściastych warto wybrać zimozielone kalmie i różaneczniki lub krzewy jagodowe. Ciekawe kompozycje można także stworzyć włączając do wrzosowej kompozycji byliny oraz rośliny cebulowe.
Po posadzeniu wrzosów rabatę ściółkujemy kilkucentymetrową warstwą kory, co zapobiega szybkiemu przesychaniu gleby. Jest to bardzo ważne, bo wrzosy mają płytki system korzeniowy i korzystają jedynie z wody zgromadzonej w wierzchniej warstwie podłoża. Oprócz ściółkowania gleby, nie należy zapominać o systematycznym podlewaniu.

Wrzos zwyczajny to roślina lecznicza, którą można stosować w formie odwarów, naparów, a nawet miodu, działa odkażająco na układ moczowy, ma działanie przeciwobrzękowe, napotne, uszczelnia  naczynia krwionośne.

Miód Wrzosowy

Miód wrzosowy należy do najlepszych miodów kwiatowych. Posiada on ciemno pomarańczowe zabarwienie i konsystencję galaretowatą. Jest trudny do odwirowania z plastrów (stąd jego wysoka cena). Miód wrzosowy jest bardzo esencjonalny i posiada silny naturalny zapach dzięki zawartości olejków eterycznych i stu dwudziestu innych substancji, pochodzących z nektaru. Jego smak jest raczej gorzkawy i ostry, co jest mało popularnym zjawiskiem wśród odmian miodu. Z jednego hektara wrzosowiska pszczoły mogą zebrać nawet 200 kg miodu.

Ten rodzaj miodu nie zawiera wielu witamin, za to ich brak rekompensuje duża zawartość enzymów i wolnych aminokwasów. Miód wrzosowy zawiera bardzo dużą ilość hormonów wzrostu, neurohormonów i aż czterdzieści siedem biopierwiastków, które są w łatwy sposób przyswajalne dla organizmu człowieka.

Miód wrzosowy podobnie jak same kwiaty posiada właściwości antyseptyczne, jak również idealnie sprawdza się w chorobach oczu, serca, układu pokarmowego przy leczeniu przeziębień oraz chorób grypopodobnych. Znalazł również zastosowanie w leczeniu schorzeń prostaty.

Miód wrzosowy,  świetnie się sprawdza, jako dodatek do potraw. Sosy słodko-kwaśne, mięsa w zalewie miodowej czy nawet jogurt, urozmaicone dodatkiem miodu- mają niepowtarzalny i oryginalny smak.

Jest często stosowany w kosmetyce, jako składnik peelingów i maseczek. 



Mamy dla Was małą ciekawostkę, jak stworzyć leczniczy napar bądź przygotować sobie kąpiel z kwiatów wrzosu.





Napar z kwiatów wrzosu:

  • 1-1,5 łyżki kwiatów zalać 2 szklankami wody wrzącej, zamknąć i odstawić na 1 godzinę. Pić 1/3-1/2 szklanki 2-4 razy dziennie po posiłkach jako środek moczopędny i odkażający drogi moczowe lub 30 min. przed jedzeniem jako środek żołądkowy, regulujący trawienie.

Odwar z kwiatów wrzosu:

  • Łyżkę suszonych kwiatów zalać szklanką wody i gotować przez 3-5 minut, następnie przecedzamy i pijemy 2-3 razy dziennie. Odwar stosujemy w chorobach układu moczowego i układu pokarmowego.

Kąpiel i płukanka z kwiatów wrzosu


Wrzos posiada potas i krzem, który wspomaga regenerację ciała, dlatego jest dobrym preparatem ściągającym i odkażającym.

  • Napar wrzosów wlej do wanny.

  • Napar z wrzosów stosuj jako płukanka do włosów (stosuj na umyte włosy).

Napar z liści i kwiatów wrzosu służy do zwiększania wzrostu włosów.

Herbatka

Wrzos ma tez swój niewielki udział w wyeliminowaniu bezsenności i napięcia nerwowego. Polecane są jako herbatki uspokojające

  • 1 łyżeczka kwiatów wrzosu na 200 ml wody

  • słodzimy łyżeczką miodu

Wrzosy mogą być również wyjątkową ozdobą, którą można wyeksponować w holu czy salonie, jest to jesienna kompozycja ułożona w szerokim, płaskim koszu wiklinowym lub misie ceramicznej, wykonana z wielu doniczek wrzosów. Tak piękne kompozycje mogą zdobić nasz podjazd, werande czy balkon bardzo długo. Warto ustawić je tak, aby różne kolory kwiatów przeplatały się, tworząc wielobarwny kobierzec. Nawet jeśli zaczną usychać, nie niszcz kompozycji, gdyż uroda roślin specjalnie na tym nie ucierpi.

Ty też ozdób swój dom jesienną dekoracją

Pod poniższym linkiem znajdziecie wrzosy w różnych odmianach dostępne w naszym sklepie.

https://polskieogrody24.pl/Szukaj?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=wrzosy&tm_submit_search=