Uprawa Aronii

Uprawa Aronii

Pochodzi ze wschodnich rejonów Ameryki Północnej i od wieków była znana wśród Indian. Łączy w sobie zalety czerwonego wina i zielonej herbaty, wspomaga leczenie górnych dróg oddechowych jak również zalecana jest przy chorobach układu krążenia– mowa o aronii, której owoce doskonale łagodzą objawy przeziębienia. Aronia należy do rodziny roślin różowatych, zaś najbliżej spokrewniona jest z jarzębiną.



W światowym sadownictwie jak i w Polsce zainteresowanie ekologiczną uprawa aronii wzrasta. Podążają za zdrowym trybem życia sami sadzimy w swoich przydomowych ogródkach coraz to więcej drzewek owocowych. W miastach można zauważyć żywopłoty z aronii okalających drogi, ulice, podwórka itd., bez wyjątku czy są to miejsca zaciszne lub mocno nasłonecznione.




Co lubi aronia...

Aronia najlepiej rośnie na obszarach dobrze oświetlonych, będą się również rozwijać w miejscach zacienionych, lecz jakość i plony wydane przez krzew będą znacznie mniejsze. Aronie doskonale znoszą też niskie temperatury i wiosenne przymrozki, bardzo dobrze reagują na cięcie, nie są wrażliwe na choroby i błędy uprawowe oraz rzadko są atakowane przez szkodniki.





Duża rolę na owocowanie a także na wytrzymałość krzewu ma jego umiejscowienie. Aronia najlepiej będzie rosła na terenach gdzie występowanie wód gruntowych jest nie większe niż 2 m.

Brak wilgoci w strefie korzeniowej zmniejsza odporność na zimę i wydajność krzewów.

Preferuje zbocza i doliny rzek. Dobrze znosi zasolenie, przez co nadaje się doskonale do uprawy na wybrzeżu. Im bardziej słoneczne miejsce, tym bujniej kwitnie i owocuje.





Sadzimy sadzonki...

Uprawa Aronii jest bardzo prosta, nie potrzebuje ona zbyt wielkich wymagań nawet glebowych. Wystarczy jej podłoże żyzne, wilgotne i zasobne w składniki pokarmowe, ale równie dobrze poradzą sobie na większości typowych gleb ogrodowych, posiadających lekko kwaśne lub obojętne pH. Miejsce przeznaczone do sadzenia aronii powinno być dokładnie oczyszczone z chwastów trwałych t.j. perz, mniszek, rumianek,powój. Jeśli gleba w której zamierzamy posadzić naszą aronię ma odczyn kwaśny należy ją wcześniej zwapnować, tak by osiągnąć optymalny dla aronii odczyn lekko kwaśny zbliżony do obojętnego. Warto też zwrócić uwagę czy we wcześniejszych latach ziemia, na której zamierzamy posadzić krzewy była nawożona organicznie. Ziemię pod sadzenie mieszamy z kompostem. Aronia nie ma zbyt dużych wymagań co do zasobności gleby, lecz każda roślina sadownicza jest wdzięczna za nawożenie np. kompostem, nawozami mineralnymi, i odwdzięczy się obfitymi plonami. Należy tylko pamiętać aby nie łączyć kompostu z wapniowaniem ( wapniowanie gleby przeprowadzamy oddzielnie).



Najlepszym momentem, by posadzić aronię jest jesień.

Najlepiej zrobić to w październiku lub w listopadzie. Można spróbować posadzić aronię na wiosnę, jest ona jednak wtedy bardziej wrażliwa na zbyt wysoką temperaturę. Jeśli z jakichkolwiek względów trzeba sadzonki sadzić wiosną, musi to być okres od końca marca do połowy kwietnia. Jednak należy pamiętać, iż sadzenie wiosenne bardzo często hamuje szybki wzrost oraz rozwój krzewów. W naszych warunkach klimatycznych wiosną często brakuje opadów, musimy się wtedy liczyć z odpowiednio zwiększoną liczbą podlewania krzewów. Tak aby nie doprowadzić do ich przelania.



Aronie można sadzić w odległości od 1m do 1,5m między drzewkami.

Wybiera się raczej dwuletnie sadzonki lub dobrze rozwinięte jednoroczne. Należy pamiętać, że pędy jednoroczne po posadzeniu należy skrócić. Nie jest to wymagane jeśli wysadzamy sadzonki bezpośrednio rosnące w pojemnikach.



Samo sadzenie należy rozpocząć od wykopania dołka na tyle dużego, aby korzenie aronii zostały w nim odpowiednio rozłożone.

Krzewy sadzi się o 5-10 cm głębiej niż rosły w szkółce.

Wyjmujemy krzew z donicy, tak aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Jeśli system korzeniowy jest bardzo dobrze rozwinięty i mamy problem z wyjęciem naszej rośliny z pojemnika w którym rosła, należy wcześniej przez kilka godzić namoczyć ją w wodzie.

Przy sadzeniu formy piennej aronii powinniśmy przygotować palik, który wbijamy w zagłębienie naszego dołka, do którego później przywiążemy naszą sadzonkę tak aby nie uległa uszkodzeniu.

Po zakończeniu sadzenia dobrze jest zrobić w ziemi lekkie wgłębienie, by woda dobrze docierała do rośliny i nawadniała korzenie krzewu.







Aronia jest rośliną wieloletnią, która kwitnie w maju. Zdobią ja małe białe kwiaty

Między drugim a trzecimi rokiem od jej zasadzenia zaczynają wypuszczać owoce. Krzewy aronii owocują przez wiele lat. Owoce pojawiają się na krzewie z początkiem września. Występują w postaci ciemnych, prawie czarnych jagód o średnicy około 10 mm. Liście tego krzewu zazwyczaj rosną do 6 centymetrów.



Aronia z powodu cierpkiego smaku nie ma wielu koneserów. Za to bogactwo witamin i składników odżywczych sprawia że staje się wspaniałym surowcem do przyrządzenia soków, dżemy, nalewek czy aromatycznych herbatek.