Klon palmowy - wszystko co musisz wiedzieć!

Klon palmowy - wszystko co musisz wiedzieć!

Co warto wiedzieć o klonie palmowym?

Każdy, kto posiada przydomowy, nawet niewielki, ogród chciałby cieszyć nim oko o każdej porze roku. Wybieramy więc takie kwiaty, krzewy i drzewa, aby na przemian zachwycały swoimi kolorami i kwiatami. Idealnym drzewem ozdobnym, który niezmiennie zachwyca swoją urodą i świetnie wpisuje się w całoroczny kanon piękna, jest klon palmowy, nazywany perłą japońskich ogrodów.

Ozdoba każdego ogrodu

Klon palmowy najczęściej wyrasta na krótkim pniu, choć spotykane są także odmiany krzewiaste, które pnia nie mają. Jego szeroka korona utworzona jest z wielu cienkich gałęzi pokrytych zielonymi wachlarzowatymi liśćmi o średnicy 5 – 10 cm. Jest idealnym drzewkiem ozdobnym do niemal każdego ogrodu, gdyż jego wysokość zazwyczaj nie przekracza 4 – 5 metrów i występuje w kilku odmianach, różniących się przede wszystkim kolorem liści, pokrojem czy wysokością. Drzewo pięknie prezentuje się wiosną, kiedy pojawiają się na nim kwiaty, natomiast w okolicy września możemy zaobserwować na nim owoce. Najpopularniejsza odmiana klonu, wczesną wiosną ma liście ciemnopurpurowe, które latem i jesienią nieco bledną. Jest to drzewko, zrzucające swoje barwne liście na zimę, ale nie ujmuje mu to bynajmniej uroku. Jego srebrzyste gałęzie pięknie komponują się z zimowym ogrodem, zwłaszcza jeśli posadzimy go na tle wysokich krzewów lub niskich bylin.

Co warto wiedzieć przed zakupem?

Klony palmowe przed zasadzeniem, hodowane są w doniczkach. Dzięki temu bardzo dobrze się przyjmują w niemal każdym ogrodzie. Najlepszy czas na zasadzenie tego ozdobnego drzewka przypada na okres wiosenny (od marca do maja) lub późnej jesieni (od września do października). Aby mieć pewność, że drzewko dobrze się przyjmie, warto przez posadzeniem zanurzyć, jego goły korzeń, na parę godzin w wodzie. Klony są dość odporne na choroby i doskwierają im najczęściej tylko mszyce w okresie wiosennym, których w łatwy i ekologiczny sposób można się pozbyć. Trudniejszą do zwalczenia chorobą, która atakuje klony palmowe to tzw. wertycylioza — choroba grzybowa. Powoduje częściowe lub nawet całkowite obumarcie rośliny. Rozpoznamy ją podczas corocznego przycinania pędów, kiedy na drewnie pojawią się czarne plamki. Szybka reakcja na chorobę jest jednak w stanie uratować drzewko.