I co z tym koronawirusem...?

I co z tym koronawirusem...?

I co z tym koronawirusem...?

Koronawirus to grupa wirusów związanych z zakażeniem układu oddechowego, pokarmowego. Wirusy mogą być zlokalizowane w wydzielinie dróg oddechowych, w moczu a nawet kale.

Eksperci podają, że objawy zakażenia nowym koronawirusem są zbliżone do ciężkiej grypy.

 Infekcja rozpoczyna się wysoką temperaturą, do której dołącza się na ogół biegunka, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów, bóle głowy oraz duszności (kłopoty z oddychaniem).

Do tej pory nie wynaleziono jedynego skutecznego lekarstwa zwalczającego te groźne wirusy.

Lecz jeśli przebywałeś za granicą, bądź miałeś styczność z osobami zarażonymi, i masz podobne objawy do grypy pamiętajmy aby zgłosić to na oddział zakaźny. Uruchomione są infolinie, pod którymi można zgłosić objawy, które występują u ciebie lub Twoich bliskich. Starajmy się nie narażać innych osób i przestrzegajmy zaleceń.

Infolinia NFZ 800 190 590

Jak uniknąć zakażenia koronawirusem ....?

W związku z ryzykiem rozwoju epidemii wywołanej przez nowego wirusa międzynarodowi eksperci przypominają o podstawowych zasadach profilaktyki zakażeń:  • Jak najczęściej myj ręce, najlepiej używając mydła i ody albo preparatów odkażających zawierających alkohol,

  • unikaj bliskiego kontaktu z osobami które kaszlą i kichają,

  • Kiedy kichasz lub kaszlesz będąc między ludźmi zakryj usta chusteczką lub swoim zgiętym łokciem, zaraz po tym wyrzuć chusteczkę i umyj ręce,  • Zaszczep się przeciw grypie,

  • Jeśli podróżujesz do Azji, unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi, zwłaszcza z objawami ze strony układu oddechowego; unikaj odwiedzania bazarów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki; unikaj kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami oraz przestrzegaj zasad higieny rąk.

Kategorie blogu

Kategorie

Promocje

Najczęściej kupowane