Masz mały ogród? Oto propozycje dla Ciebie!

Masz mały ogród? Oto propozycje dla Ciebie!

Drzewa do małego ogrodu

Krzewy i piękne kwiaty na zawsze wpisały się w estetyczny kanon wystroju małych ogrodów. Ich różnorodne kształty i kolory zdobią nie jeden ogródek. I choć ich ilość za naszymi oknami jest imponująca, to nie można tego samego powiedzieć o drzewach, których jest zdecydowanie mniej, lub nie ma ich wcale. Czasy, kiedy drzewa nadawały się tylko do dużych ogrodów minęły. Na rynku znajdziemy bowiem dużo gatunków ozdobnych jak i owocowych, które idealnie dopełnią naturalne piękno naszego mniejszego ogródka.

Wielkość kluczem do sukcesu

Gdy jesteśmy posiadaczami małego ogrodu, chcemy dobrze wykorzystać całą dostępną przestrzeń aby stworzyć przyjemne miejsce do wypoczynku. Oprócz krzewów i kwiatów warto pomyśleć o niskich drzewach o pokroju zwisającym lub kolumnowym aby uzyskać zacienienie wybranego przez nas obszaru. Do małego ogródka świetnie sprawdzą się także gatunki karłowate o kulistych, nieregularnych koronach oraz wolno rosnące iglaki. Trzeba zwrócić uwagę na tempo ich wzrostu i wielkość danego gatunku aby ogród cieszył się harmonią i zachował swoją estetykę. Często za pomocą cięcia trzeba korygować ich rozmiary.


Idealne gatunki do małych ogrodów

Drzew, które można idealnie wkomponować do swojego ogródka, jest wiele. Spośród nich są jednak gatunki, które wiodą prym pod względem uroku, wyglądu, wysokości i łatwości uprawy i których zasadzenie będzie pięknie współgrało z kwiatami i krzewami. Do małego ogrodu, warto więc wziąć pod uwagę takie drzewa jak:

  • Sosna - są bardzo łatwe w uprawie, nie wymagają bowiem żyznej gleby i dobrze znoszą suszę i mróz. Tempo wzrostu sosen można regulować cięciem, dorastają one do 4 m wysokości. Z karłowatych odmian sosen pięknie prezentuje się sosna czarna Nana o kulistym pokroju, dorastającą do 3 m, sosna pospolita Kluis Pyramid osiągającą tylko metr, czy sosna drobnokwiatowa Japanese White Pine. Do bardzo małych ogródków idealnie sprawdzi się osiągająca zaledwie 70-80 cm wysokości, sosna bośniacka Schmidtii.

  • Jodła koreańska – mrozoodporna, wolnorosnąca, bez wymagań glebowych jodła, o pięknych niebieskich lub fioletowych szyszkach to jedno z ładniejszych iglaków. Jej regularny, stożkowy pokrój oraz intensywnie zielony kolor igieł sprawiają, że wygląda bardzo elegancko.

  • Brzozy brodawkowate - większość odmian może rosnąć

  • w ubogiej ziemi, w dość wilgotnym otoczeniu, dlatego doskonale rosną przy brzegu oczka wodnego. W małym ogródku najlepiej sprawdzi się brzoza brodawkowata Youngii o szerokiej, parasolowatej koronie i zwisających efektownie gałęziach.

  • Głóg dwuszyjkowy – to najpopularniejsze drzewko do małego ogrodu ze względu na swoje walory dekoracyjne - wiosną kwitnie efektownymi białymi, czerwonymi lub różowymi kwiatami, a jesienią zdobi ogród czerwonymi owocami.

  • Jarząb pospolity – inaczej zwany jarzębiną to niewątpliwa ozdoba ogrodu niemal przez cały rok. Wiosną kwitnie na biało, a jesienią ozdobione jest ceglastoczerwonymi owocami, które pozostające na drzewie na zimę. Szczególnie popularna jest zwisająca odmiana Pendula o efektownie powyginanych w dół konarach.

  • Wiśnie kuliste - mają owalne, geometryczne korony i dekoracyjne, zielone liście. Wiosną obsypuje się białymi kwiatami. Są niewymagające pod względem glebowym.

  • Robinia lepka – wprawdzie dorastają do 12 m, jednak rosną niezwykle wolno. Wiosną kwitną białymi lub różowymi kwiatami zebranymi w grona i maja soczyście zielone liście. Co ciekawe, robinia lepka w sierpniu powtarza kwitnienie.

  • Wierzba mandżurska – to ciekawe drzewko ma ozdobne, poskręcane gałęzie w kolorze oliwkowo-zielonym lub żółtym. Osiąga do 5 m wysokości i dobrze znosi cięcie. Na zimę trzeba ją jednak okryć, bo nie wytrzymuje temperatury poniżej - 15 st. C.