Morwa – odmiany, uprawa, sadzenie

Morwa – odmiany, uprawa, sadzenie

Morwa – odmiany, uprawa, sadzenie

Morwy, niegdyś lubiane i często uprawiane drzewka, przez wiele ostatnich lat były mało docenianymi drzewami owocowymi i ozdobnymi. Na szczęście wracają do łask i ich popularność wciąż rośnie.

Odmiany morwy

Należąca do klasy średniej wielkości drzew (lub sporych krzewów) rodzina morwowatych obejmuje kilkanaście gatunków, w Polsce jednak, ze względu na panujące warunki, na stałe przyjęły się w zasadzie dwa. W polskich ogrodach uprawia się głównie morwę białą, oraz czarną.

Morwy białe stanowią zdecydowaną większość morw uprawianych w Polsce. Drzewka osiągają wysokość kilkunastu metrów, zazwyczaj ok. 10 do 15. Morwy białe to, podobnie jak czarne, rośliny ciepłolubne, aczkolwiek bardziej mrozoodporne. W odpowiednich warunkach nie sprawiają kłopotów, są bowiem stosunkowo odporne na działanie szkodliwych czynników. Wykorzystywane są jako rośliny użytkowe bądź też ozdobne. Owoce uzyskujemy zazwyczaj w piątym roku uprawy, są one białe, czerwono-fioletowe lub czarne, jednak ich smak jest stosunkowo mdły.

Morwy czarne  rozmiarami zbliżone są do swoich białych kuzynek. Owoce morwy czarnej uważane są za bardzo smaczne, słodko-kwaśne. Niestety, morwa czarna zimą często ulega przemarznięciu, dlatego jest mniej popularna w polskich ogrodach od odmiany białej.

Mało kto wie, że istnieje jeszcze jedna odmiana morwy – morwa czerwona. Jest ona najmniej znana w Polsce spośród wszystkich hodowlanych odmian. Do ogrodów wybierana jest jako małe drzewko ozdobne – osiąga bowiem mniejsze wymiary niż pozostałe odmiany.

Uprawa morwy

Morwy to niewielkie drzewa, które tylko z początku rosną szybko. Dorosłe drzewka wznoszą się na wysokość kilku do kilkunastu metrów. Należy jednak wiedzieć, że morwy charakteryzują się sporą rozpiętnością korony. Niegdysiejsza popularność morwy spowodowana była tym, iż nie ma ona wielkich wymagań pod względem uprawy (gleby, warunków atmosferycznych, czystości powietrza, sposobu pielęgnacji). Nie jest również podatna na choroby oraz szkodniki. W większości przypadków nie stosuje się częstych ani specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, zalecane jest za to odżywianie gleby kompostem raz na kilka lat, a także standardowe zabiegi jak spulchnianie podłoża i usuwanie chwastów. Morwy bardzo dobrze reagują na cięcie i szybko się rozrastają, dlatego często wykorzystywane są w formie żywopłotów.

Sadzenie morwy

Przed sadzeniem morwy przede wszystkim należy zwrócić uwagę na miejsce – powinno być ono nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem, oraz charakter glebowy - morwy najlepiej przyjmą się w pH obojętnym, w umiarkowanie wilgotnej i żyznej glebie. Nie zapominajmy, że morwy tworzą spore korony, a ich korzenie są mocne i wymagają miejsca do odpowiedniego wzrostu. Drzewka ozdobne lub użytkowe (owocowe) można sadzić co ok. 5 metrów, z kolei przeznaczone na żywopłot – gęściej, nawet co ok. 2 metry.

Sadzonki z odkrytymi korzeniami najlepiej sadzić wiosną lub jesienią, bezpośrednio po wykopaniu z ziemi, przycinając korzenie. Morwa zazwyczaj dobrze się przyjmuje, dlatego jako sadzonki wykorzystywane są już roślinki o kilku pędach długości ok. 15 cm.

MORWA >>> Sprawdź naszą ofertę w sklepie > https://polskieogrody24.pl/MORWY