Rośliny miododajne dla pszczelarzy

Rośliny miododajne dla pszczelarzy

Rośliny miododajne dla pszczelarzy

Mianem roślin miododajnych określa się te, które posiadają barwne i wonne kwiaty. Mają one za zadanie dostarczać pszczołom nektaru, czyli głównego surowca wykorzystywanego przez nie do produkcji miodu. Najlepiej, gdy okres ich kwitnienia jest długi i obfity.

Każdy dobrze wie, że pszczoły to niezastąpione, pożyteczne owady życiodajne. Zatem warto przyczynić się do walki z masowym wymieraniem pszczół, zasiewając w ogrodzie nasiona miododajnych roślin. Miododajnych, czyli jakich? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Drzewa

Najpopularniejszy rodzaj miodu – lipowy – pochodzi od lipy drobnolistnej. Wykorzystywany jest on prozdrowotnie, głównie w leczeniu przeziębień i stanów gorączkowych. Oprócz lipy pszczoły wykorzystują m.in.: jarząb pospolity, kasztanowiec zwyczajny, śliwę domową, wierzbę, robinię akacjową oraz klon. Gdy pszczoły zaczynają zbiory wczesną wiosną, największym pożytkiem są dla nich kwitnące drzewka owocowe.

Krzewy

Krzewy oraz krzewinki również stanowią ważny element pszczelego biosystemu. Należą do nich czeremcha zwyczajna, głóg dwuszyjkowy, berberys, a także popularne w Polsce krzewy owocowe jak malina czy czarna porzeczka.

Zioła

Zioła są roślinami bardzo często wykorzystywanymi do produkcji miodu – występują one bowiem nie tylko jako rośliny uprawne, ale przede wszystkich rosną dziko na wielu łąkach i w lasach, co powoduje ich główną zaletę - sporą dostępność. Ich zapach i barwa przyciągają pszczoły, a czas kwitnienia jest stosunkowo długi. Do miododajnych ziół należą m.in.  gryka, kocimiętka właściwa, koniczyna, lucerna, mniszek lekarski, chaber bławatek, facelia błękitna, rzepak, oraz mięta i melisa.

Czym jest wydajność miodowa?

Jest to średnia iloś

miodu, jaka może zostać wytworzona z danej rośliny, porastającej 1 hektar. Jak wygląda „ranking” roślin miododajnych pod tym względem?

W przypadku drzew najbardziej miododajne są lipy (wydajność miodowa do ok. 200 kg/ha). Wśród krzewów królują m.in. śnieguliczka biała (wydajność ok. 190 kg/ha) oraz malina (wydajność od 150 do ok. 250 kg/ha).

Jeśli chodzi o rośliny zielone, tutaj padają rekordowe wyniki. Doceniana przez pszczelarzy facelia błękitna (mamy z niej miód faceliowy) zapewnia wydajność na poziomie 300 kg/ha, lebiodka pospolita – ok. 500 kg/ha, natomiast mikołajek płaskolistny zapewnia wydajność do nawet 700 kg/ha!