Klon kulisty w ogrodzie

Klon kulisty w ogrodzie

Kto choć raz widział to osobliwe drzewko, ten wie, jak bardzo przyciąga uwagę. Jest oryginalne, ozdobne i dekoracyjne. Klon kullisty tworzy niewielką koronę zbliżoną kształtem do kuli, do tego nie wymaga specjalistycznego cięcia w celu zachowania tego kształtu. Korona jest stusonkowo gęsta. Klon kulisty wygląda ciekawie zarówno jako samodzielna roślina, jak i posadzony w długich rzędach.

Opis rośliny

Klon kulisty dostępny jest w większości przypadków jako drzewko szczepione na wysokim pniu. To dlatego, iż drzewko pienne jest trudne do uzyskania. Ze względu na to, tak jak i każde drzewko szczepione, charakteryzuje się niewielkim wzrostem i rozmiarami, pasuje więc nawet do skromnych ogródków. Dodatkowo już w momencie szczepienia jesteśmy w stanie szacunkowo określić maksymalną wysokość drzewka. Liście klonu kulistego są spore, pięcioklapowe, ciemnozielone i błyszczące, natomiast jesienią przybierają malownicze żółte i pomarańczowe barwy. Następnie, pod koniec jesieni, liście opadają i drzewo przygotowane jest na zimowy spoczynek. Na bezlistnym jeszcze drzewie w okolicach kwietnia pojawia się żółto-zielone ukwiecenie w postaci baldachogrona. Następnie, pod koniec latam z kwiatów wykształcają się nasiona z charakterystycznymi dla klonów sztywnymi skrzydełkami.

Warunki stanowiskowe i pielęgnacja klonu kulistego

Klon kulsty ma małe wymagania glebowe, może być sadzony na wielu podłożach. Gatunek ten jest również odporny na warunki miejskie, w tym zanieczyszczenia powietrza.

Idealnym stanowiskiem dla klonu kulistego będzie półcień, jednak drzewko nie jest problematyczne, rosnąc całkowicie w cieniu. Nie jest natomiast wskazane sadzenie go w stanowisku w pełni nasłonecznionym, ponieważ nadmiar słońca może doprowadzić do poparzenia liści. 

Ze względu na to że klon kulisty pięknie wygląda w rzędzie, często stosowany jest przy alejkach, podjazdach lub innych elementach zieleni miejskiej. Jego niewielkie rozmiary powodują, że znakomicie nadaje się również do sadzenia w małych ogrodach.

Klon kulisty ylko niekiedy wymaga drobnego cięcia korygującego. Ogranicza się ono zazwyczaj do standardowych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku drzewek, czyli usunięcia starych i uschniętych lub ułamanych gałązek.