Rzadko spotykane gatunki drzew

Rzadko spotykane gatunki drzew

Klon, jesion, wierzba, buk, wiśnia... to drzewa, które zna lub przynajmniej kojarzy każdy z nas. Czy znamy jednak inne, rzadkie drzewa? Lub rzadsze odmiany wymienionych? Przedstawiamy kilka z nich – ciekawe, czy kiedyś je widzieliście! Sprawdźcie sami.

Ambrowiec balsamiczny

Spore, masywne drzewo pochodzi z Ameryki Północnej i Środkowej. Liście od spodu pokryte są maleńkimi włoskami, odbarwiają się pięknie na czerwono i fioletowo, i podobne są do liści klonu – jednak mają nieco bardziej wycięty kształt. W polskim klimacie nasiona tego drzewa niestety nie dojrzewają. Jest drzewem ozdobnym, ale wykorzystywanym również jako cenione drewno. Z kolei jego balsamiczna żywica ceniona jest za swe właściwości spożywcze, medyczne i kosmetyczne.

Dereń pagodowy

Nazwę tego drzewa spowodowały charakterystyczne dla niego poziomo rozrastające się gałęzie, na których wyrastają wiosną subtelne w zapachu, kremowe kwiaty zebrane w spore baldachy. Owocuje obficie, mnostwem ciemnogranatowych drobnych owoców. Liście, pozostające na drzewie stosunkowo długo, przebarwiają się na czerwono.

Tulipanowiec amerykański

Drzewo niesłychanie ciekawe, ale nie dla niecierpliwych. Dlaczego? Ponieważ tulipanowiec zakwita dopiero... w wieku około 15-20 lat. Piękne, kwitnące dorosłe drzewa podziwiać można np. w Parku Jordana. Drzewo dorasta do ok. 35 metrów wysokości.

Dąb kasztanolistny

To rzadko spotykana odmiana dębu, pochodząca z okolic Tybetu. Na jego zwartej koronie wyrastają ozdobne liście sezonowe, wyglądające podobnie do liści marona, zaś owoce mają formę żołędzi, i używane są w Azji w celach spożywczych.

Dawidia chińska

Wyjątkowość tego drzewa tkwi w jego kwiatach, które wyglądem przypominają... zwisające chusteczki. Mają postać kulistych kwiatostanów, początkowo o barwie zielonej, a następnie bielejących. Jesienią liście przebarwiają się na żółto.

Oliwnik wąskolistny

Rzadkie drzewko pochodzące z Włoch, uprawiane czasem w polsce. Ma drobne białe lub żółtawe kwiaty o pięknym zapachu, jednak prawdziwą jego ozdobą są wąskie, a długie i błyszczące liście. Nadaje się również na żywopłoty.