Jakie drzewa sadzić na przeciągu?

Jakie drzewa sadzić na przeciągu?

Silne, mroźne wiatry to zmoga niektórych ogrodów. Do poradzenia sobie z tym problemem wykorzystać możemy kilka różnych sposobów. Sposób pierwszy to zabezpieczenie ogrodu od jednej strony z wykorzystaniem szklanej tafli lub drewnianej osłony. Jeśli nie chcemy wprowadzać do ogrodu elementów innych niż rośliny, podobne „zabezpieczenie” możemy wykonać z wykorzystaniem roślin, tworząc naturalny żywopłot. Zanim on urośnie, może jednak minąć trochę czasu. Trzecią opcją jest wykorzystanie odpornych na silne wiatry, przewiewy i chłód roślin, które są silnie zakorzenione i nie złamią się pod wpływem przeciągów. Do roślin takich należą m.in.:

Lilak pospolity – krzew dekoracyjny o delikatnych kwiatach, jednak odporny na mrozy i trudne warunki. Bywa wykorzystywany jako żywopłot, ponieważ gęsto i szybko wzrasta.

Tuja szmaragd – stanowiąca najbardziej popularny gatunek żywopłotowy w Polsce. Rośnie silnie, cały rok utrzymuje zieloną barwę, jest całkowicie mrozoodporna i odporna na wiele chorób oraz szkodników. Silnie się zagęszcza, charakteryzuje się stablinym pokrojem.

Jarząb ‘Rose Queen – małe, lecz stabilne drzewko. Łatwe w prowadzeniu nawet dla początkującch ogrodników, posiada szeroką koronę i jesienią pięknie, licznie owocuje na czerwono. Często wykorzystywany w przydomowych ogrodach, a także miejskich parkach.

Aronie, m.in. śliwolistna, czarnoowocowa – odmiany o średnim wzroście, stablina i niewymagająca również pod względem gruntu.

Lipa drobnolistna – drzewo doskonałe do formowania, zakwitające. Wypuszcza piękne kremowo – białe kwiaty, które intensywnie, charakterystycznie i pięknie pachną. Drzewo to wykorzystywane jest często jako drzewo alejowe, ponieważ stosunkowo mocno rośnie i jest odporne na wiele niekorzystnych czynników.

JaśminowiecGirandole – gęsty silny krzew, malowniczo zakwitający na biało. Jest odporny na zanieczyszczenia i często stosowany jako umocnienie gruntu ze względu na mocne ukorzenienie.

Głóg dwuszyjkowy – osiągające do ok. 4 metrów drzewo, kwitnące drobnymi różowymi kwiatami i owocujące czerwonymi kulistymi owocami. Nie ma specjalistycznych wymagań glebowych i dobrze wzrasta w zasadzie na każdym stanowisku – również wietrznym.

Świerk biały – jak większość drzew (i krzewów) iglastych, zwarty w budowie i odporny na wiele czynników, w tym na silne i mroźne wiatry. Ma niebieskozielone zabarwienie igiełek.