Drzewa owocowe do sadu i ogrodu

Drzewa owocowe do sadu i ogrodu

Drzewa owocowe to jeden z najlepszych wyborów do przydomowych ogródków oraz sadów. Nie tylko nie są bardzo wymagające (jak byliny czy niektóre krzewy), ale zachwycają walorami ozdobnymi – zarówno liśćmi, jak i kwiatami czy później owocami. Ale przede wszystkim – z niecierpliwością wyczekujemy na ich smaczne owoce, które smakują zupełnie inaczej niż sklepowe.

Dobór drzewek owocowych

Przede wszystkim – kieruj się panującym klimatem oraz sprawdź żyzność i walory swojej przydomowej gleby. Upewnij się jakie jest nasłonecznienie terenu, a także jakie panują na nim wiatry (i z której strony są dominujące). Inne drzewka sadzić będziemy na terenie miejskim, gdzie występuje sporo zanieczyszczeń, a inne na terenach wiejskich czy w pełni zielonych. Kolejnym krokiem jest dobór rodzaju drzewek do wcześniej sprawdzonych warunków. Tylko dopasowując drzewa owocowe do panujących w ogrodzie lub sadzie warunków mamy pewność, że drzewa będą obficie i zdrowo owocowały, a owoce będą pełne i smaczne.

Sadzenie drzew owocowych

Wyznacz dla drzewek odpowiednie miejsce z właściwą glebą i stanowiskiem. Dobierz odległości sadzenia drzew (duże: co 4 metry, małe, co 2 metry). Wykop spore dołki, zasadź drzewa i odpowiednio podlej grunt. Pamiętaj o zasilaniu gleby kompostem lub nawozami i regularnych opryskach.

Do sadzenia drzewek w warunkach przydomowych należy wybierać odmiany mało podatne na choroby (najlepiej ze sprawdzonych szkółek), wcześnie owocujące oraz tworzące stosunkowo mało rozłożyste korony. Dzięki temu łatwiej będzie nam wykonać prace pielęgnacyjne i sam zbiór owoców.

Popularne, dobrze przyjmujące się w polskich warunkach klimatycznych drzewka owocowe

  • Czereśnie wczesne lub późne: Rivan, Burlat, Sylvia, Regina;

  • Jabłonki: Antonówka, James Grieve, Witos, Sawa, Złota Reneta, Szara Reneta, Lobo, Delikates, Gala;

  • Śliwy: Opal, Renkloda Ulena, Cacanska Lepotica, Węgierka, President, Renkloda Ulena;

  • Wiśnie: North Star, Lucyna, Wanda, Sabina, Nefris, Łutówka;

  • Grusze: Margarita, Faworytka, Bera Hardy, Konferencja, Komisówka;

  • Pigwy: wielkoowocowa gruszkowa lub jabłkowa;

  • Morele: Early Orange, Harcot, Somo, Klarina;

  • Brzoskwinie: Harnaś, Redhaven, Reliance.

Kategorie blogu

Kategorie

Promocje

Najczęściej kupowane