TOP 9 drzew owocowych do ogrodu

TOP 9 drzew owocowych do ogrodu

9: Pigwa portugalska

Nie tylko rodzi smaczne owoce, ale jest też ozdobą ogrodu – zarówno w czasie kwitnienia, jak i owocowania. Pigwy to produkty idealnie nadające się na przygotowanie przetworów, m.in. nalewek, konfitur oraz soków. Owoce charakteryzuje słodki smak, miękki miąższ oraz niesamowity zapach.

8: Grusza Faworytka (Klapsa)

Jedna z najbardziej cenionych letnich odmian, o soczystym słodkim i aromatycznym miąższu. Jest w miarę mrozoodporna jak na polskie warunki. Spore owoce są gotowe do zbiotu pod koniec sierpnia.

7:Wiśnia Łutówka

Wiśnia z rodzaju późnych, owocująca pod koniec lipca. Rodzi czerwone kwaskowate owoce, które idealnie nadają się na przetwory. Drzewa są silne i stosunkowo szybko zaczynają wydawać owoce po posadzeniu.

6: Brzoskwinia zwyczajna

Jest wrażliwa na mróz, ale znosi go do ok. -15 stopni. Należy osłaniać ją od wiatru i zasadzić na słonecznym stanowisku – owocuje wtedy obficie, dając słodkie, miękkie pomarańczowe owoce z rumieńcem.

5: Czereśnia Burłat

Silne drzewo, szybko zaczynające wydawać owoce po posadzeniu. Jest odmianą wczesną – ciemnoczerwone owoce pojawiają się już w pierwszej połowie czerwca. Niestety przy ulewnych deszczach owoce mają tendencję do pękania.

4: Morela zwyczajna

Podobnie jak brzoskwini, należy zapewnić jej zaciszne, osłonięte i nasłonecznione stanowisko. Owoce są małe, ale słodkie i miąższyste. Owoce zbiera się w lipcu i sierpniu.

3:Śliwa domowa

Kwitnie obficie wraz z początkiem wiosny, a owoce rodzi w sierpniu oraz wrześniu. Wymaga bogatej wilgotnej gleby. Jest mrozoodporna. Występuje wiele odmian: owocami mogą być renklody, damaszki, mirabelki czy węgierki.

2: Czereśnia Sylvia

Czereśnia pięknie kwitnąca, i tworząca owoce duże i ciemne, ze zwartym słodkim miąższem. Czereśnie te nie pękają nawet po ulewnych deszczach.

1: Jabłoń domowa

Idealna na polskie warunki klimatyczne. Preferuje gleby próchnicze, przepuszczalne i gliniaste. Wytrzymują mrozy, które wręcz przyczyniają się do lepszego owocowania jabłonki. Podpunkt obowiązkowy dla każdego sadownika i sadownika – amatora!