Drzewa ozdobne na pniu

Drzewa ozdobne na pniu

Coraz większą popularność nie tylko w miejskich parkach czy sponsorowanych ogrodach, lecz także w naszych przydomowych ogródkach, zyskują ozdobne drzewka na pniu. Skąd ta popularność? Drzewa są piękne, ale zazwyczaj... ogrody nie mają tyle miejsca. Na pomoc idą tutaj właśnie szczepione drzewka – poprzez szczepienie na innej roślinie, jesteśmy w stanie kontrolować jej finalną wysokośc, bez utraty walorów ozdobnych. Są łatwe w pielęgnacji, lubią przycinanie i formowanie, i przede wszystkim wyglądają niesamowicie uroczo, dodając ogrodom blasku i swoistej lekkości.

Przedstawiamy kilka miniaturowych drzewek, z których stworzyć można małe arcydzieła w zaciszu domowego ogródka.

Modrzew europejski

To niesamowite drzewko o gęstej, zwartej koronie, należące do typu przewisającego (jak np. wierzba płacząca). Jesienią pięknie przebarwia się na żółto. Lubi słoneczne stanowiska i próchniczną, umiarkowanie wilgotną glebę. Igiełki są miękkie w dotyku.

Tu kupisz sadzonkę >>> https://polskieogrody24.pl/197-modrzew

Bez Meyera

Pięknie kwitnące ozdobne drzewo szczepione na pniu o intensywnym zapachu. Dosyć skomplikowane w pielęgnacji, należy profesjonalnie dokonywać jego cięcia i usuwać stare pędy.

Tu kupisz sadzonkę >>> https://polskieogrody24.pl/347-bezlilak

Sosna czarna

Drzewko iglaste o pokroju kulistym, łatwe w pielęgnacji, podatne na przycinanie i formowanie korony. Preferuje słoneczne stanowiska i nie ma sporych wymagań glebowych. Przepięknie prezentuje się w ogrodach skalnych.

Tu kupisz sadzonkę >>> https://polskieogrody24.pl/210-sosna

Wierzba Hakuro Nishiki

Obficie kwitnąca, zwłaszcza przy silnym nasłonecznieniu wierzba o zwartej koronie i różowej barwie podczas kwitnięcia. Dosyć wymagająca – lubi środowisko jednocześnie nasłonecznione i wilgotne.

Tu kupisz sadzonkę >>> https://polskieogrody24.pl/130-wierzba

Jak sadzić i zadbać o drzewka na pniu?

Przed zakupem upewnij się, czy maksymalna przewidywana wysokość drzewka odpowiada Twoim preferencjom. O tym, jak wysokie będzie nasze drzewko, mówi miejsce szczepienia. Jest to zgrubienie, dzięki któremu wiemy, że drzewko urośnie maksymalnie kilkadziesiąt centymetrów wyżej. 

  • Sadź drzewka w sporych dołkach, uprzednio przycinając lekko korzenie i rozluźniając je.

  • Małe młode drzewka wzmocnij palikami i najlepiej zabezpieczaj przed mrozem przez pierwsze zimy.

  • Stosuj żyzną ziemię, regularne nawożenie oraz podlewanie, zwłaszcza w początkowych fazach wzrostu.

  • Przycinaj i formuj drzewko zgodnie z jego wymaganiami gatunkowymi.

  • Chroń drzewo dookoła, podsypując je korą.