Zioła z Twojego ogrodu

Zioła z Twojego ogrodu

Zioła z Twojego ogrodu

Zamiast kupować suszone zioła, warto zasadzić je we własnym ogródku. Będą zawsze pod ręką – świeże, aromatyczne, intensywne i zdrowe. Nie potrzeba wiele, aby założyć ogródek ziołowy – wystarczy nawet spora donica czy też skrzynka na tarasie czy balkonie. 

Bazylia – jednoroczna roślina, wyrastająca na ok. 50 cm. Jej liście używane są jako aromatyczna przyprawa. Spożywana zarówno świeża, jak i suszona. Oprócz walorów zapachowych i smakowych, bazylia posiada również właściwości zdrowotne – wspomaga trawienie, a napar z niej łagodzi kaszel i reguluje pracę układu moczowego. Nasiona wysiewa się w maju, charakteryzuje ją niska mrozoodporność.

Mięta pieprzowa – to roślina wieloletnia. Rośnie na wysokość ok. 70 cm i posiada oponkowe jajowate, gruczołkowe liście. Stosowana jest świeża – jako dodatek do napojów czy deserów, oraz jako napar ze świeżych lub suszonych liści. Wysiewana jest w maju, na słonecznych stanowiskach, w glebie umiarkowanie wilgotnej. Ma tendencje do intensywnego rozrastania się. Jest rośliną mrozoodporną.

Majeranek – jednoroczna roślina, wyrastająca na wysokość ok. 30 cm. Pachnie przyjemnie i niesamowicie intensywna. Preferuje lekką glebę i słoneczne stanowiska, nie przetrwa jednak mroźnej zimy. Ma korzenny smak, ceniony jako suszona przyprawa do wielu dań, zwłaszcza mięsnych. Maść majerankowa stosowana jest do leczenia kaszlu.

Rozmaryn lekarski – wieloletnia roślina o żywicznym silnym zapachu. Wykorzystywany jest zarówno jako roślina przyprawowa, jak i w medycynie oraz jako... ozdobna, aromatyczna roślina. Nie wykazuje się tolerancją na mrozy, dlatego rozmaryn najlepiej początkowo wysiać do skrzynek, a na przełomie maja i czerwca przesadzić do gruntu. Rozmaryn wspomaga trawienie i reguluje pracę całego układu pokarmowego.

Lubczyk ogrodowy – wysoka, wieloletnia roślina, osiągająca nawet 2 metry wysokości. Ma urocze miododajne kwiaty, zebrane w baldachy, o barwie bladożółtej. Warto zasadzić ją na nasłonecznionych stanowiskach – pięknie wtedy kwitnie. Liście dodawane są do potraw wytrawnych, zwłaszcza zup, gulaszu czy sosów. Lubczyk potęguje apetyt, leczy dolegliwości układu moczowego, działa wykrztuśnie oraz reguluje trawienie. Gleba do zasadzenia lubczyku powinna być żyzna. Roślina powinna przetrwać stosunkowo mroźne zimy.