Sposoby na pozbycie się moli spożywczych

Sposoby na pozbycie się moli spożywczych

Sposoby na pozbycie się moli spożywczych

Mole spożywcze – kiedy już się zagnieżdżą, potrafią spędzać sen z powiek i doprowadzać do furii i płaczu. Spokojnie – może i są uciążliwymi owadami, ale można się ich pozbyć.

Jeśli możemy – zapobiegajmy

Żywność sypką po otwarciu najlepiej przechowywać w szczelnie zamykanych słoikach lub pojemnikach. Nie dopuszczajmy do tego, by żywność stała zbyt długo – lepiej kupować mniej, niż potem wyrzucać. Często wyrzucajmy śmieci, utrzymujmy porządek w kuchni, resztki jedzenia chowajmy lub wyrzucajmy. Profilaktycznie od czasu do czasu możemy spryskiwać zakamarki szafek wodą z octem.

Etap pierwszy to zawsze sprzątanie

Jeżeli mole zdążyły już zagościć w naszej kuchni, czeka nas gruntowne sprzątanie. Wszystkie produkty należy powyciągać z szafek, a te zainfekowane molami – wyrzucić. Sprawdzamy zwłaszcza produkty sypkie jak kasze, ryże, mąki. Uwaga na larwy – są mało widoczne, ale niedostateczne pozbycie się wszystkich larw może uczynić całą walkę nieskuteczną. Czasem niestety najlepiej wyrzucić wszystkie produkty...

Kolejne zakupione produkty warto jeszcze przez jakiś czas bezpośrednio po zakupie trzymać w lodówce. W ten sposób zyskamy pewność, że nowe produkty nie zostaną zainfekowane ewentualnymi pozostałościami po larwach lub dorosłych osobnikach moli.

Domowe sposoby na walkę z molami spożywczymi

  • Przemycie wszelkich powierzchni, także pojemników wodą z octem (mieszanką 1:1);

  • Wstawienie do szafki garnka z podgrzanym, parującym octem i zamknięcie jej;

  • Zastosowanie cytrusów, których zapach odstrasza mole;

  • Wabienie moli poprzez zastosowanie pułapki – miseczki z octem lub winem wytrawnym. Przyciągają one mole, które utoną w pułapce;

  • Rozsypanie na półkach ziół o zapachu odstraszającym mole – są to m.in ziele angielskie, liść laurowy.

Wspomagacze walki z molami

Możemy również udać się do sklepu. Dostępne są liczne środki owadobójcze w postaci sprayów lub proszków. Jest to jednak ryzykowne, gdyż na celu mamy stosowanie ich w miejscu, które na codzień ma kontakt z żywnością... Możemy również zakupić pułapki wabiące – lepy lub uwalniające feromony substancje.

Kategorie blogu

Kategorie

Promocje

Najczęściej kupowane