Rośliny, które można sadzić w ogrodzie cały rok

Rośliny, które można sadzić w ogrodzie cały rok

Rośliny, które można sadzić w ogrodzie cały rok

Zazwyczaj słyszymy, że rośliny sadzi się na wiosnę. Że wiosna to moment, w którym wszystko zakwita, wzrasta, budzi się do życia, kiełkuje... i rzeczywiście, to wszystko prawda. Większość prac ogrodowych związanych z „nowymi” roślinami odbywa się wiosną, tak jak i większość prac porządkowych przy już zasadzonych roślinach odbywa się jesienią. Czy zawsze panuje ta zasada? Kiedy jest dobry moment na sadzenie drzewek i kwiatów? Czy latem, jesienią lub zimą możemy coś posadzić?

Sadzenie roślin: podstawowe zasady

  • Drzewa i krzewy owocowe, a także żywopłoty sadzimy tylko wiosną lub jesienią. Ziemia powinna być już (lub jeszcze) ciepła, aby dać roślinie szansę na zaklimatyzowanie się do nowych warunków, zanim będzie musiała przygotować się do cięższych warunków. Dodatkowo, sadzonki są tańsze niż rozsady w pojemnikach, dlatego warto wykorzystać ten fakt. Możemy sadzić je tylko do momentu rozwoju pąków – jeśli będziemy zwlekać, roślina po zasadzeniu może uschnąć.

  • Drzewa i krzewy z gołymi korzeniami najlepiej sadzić jesienią. Potrzebują one bowiem do wzrostu sporo wilgoci, którą korzenie wchłaniają z niebywałą prędkością. Kolejna zaleta terminów jesiennych – drzewko aż do wiosny ma czas na zakorzenienie się.

  • Rozsady z pojemników sadzimy w marcu i kwietniu. Maj lub czerwiec to już późna pora, jednak nadal do sadzenia roślin! Sadzimy wtedy rozsady ciepłłolubne, dla których możliwość wiosennych przymrozków mogłaby okazać się zabójcza, Tę czynność możemy stosować aż do jesieni.

  • Zima to z kolei czasy wysiewu rozsadów: w lutym możemy przygotowywać rozsady roślin ciepłolubnych.

  • Jednak jeśli nie zdążyliśmy posadzić określonych roślin jesienią, możemy zrobić to... nawet zimą (tylko, jeśli spodziewana jest łagodna). Nigdy nie sadzimy, jeśli ziemia jest już zamarznięta.



Jakie rośliny można sadzić zimą, a jakich nie?

Zimą największe szanse na przyjęcie się mają rośliny sprzedawane w doniczkach. Takie, które mają przekorzenioną bryłę ziemi i łatwiej będzie im zaadaptować się do nowych warunków. Rośliny z niewykształconym jeszcze systemem korzeniowym mogłyby być zbyt słabe, aby przetrwać.

Po posadzeniu rośliny powinny zostać obficie podlane (nie lodowatą wodą). Ziemię możemy obłożyć korą, która chroni glebę przed utratą wilgoci podczas zmiennych warunków pogodowych w zimie (słońce w dzień, spadek temperatury w nocy). 

Roślin szczególnie wrażliwych na mróz nigdy nie sadźmy zimą, ponieważ najprawdopodobniej nie przetrwają. Do takich roślin należą m.in. magnolie, hortensje, krzewy zimnozielone, a także wszystkie drzewa z odkrytym korzeniem.