Jesień jest zdecydowanie najlepszą porą roku na sadzenie drzewek owocowych.
Szkółki i centra ogrodnicze prześcigają się w ofercie sprzedawanej Klientom, wtedy wybór drzewek jest największy.
Zazwyczaj drzewka owocowe sadzi się od października do pierwszych mrozów. Jesienią występują lepsze warunki wilgotnościowe w glebie, a ta wilgoć ułatwia przyjmowanie się drzewek. Dzięki temu drzewka się lepiej ukorzeniają, lepiej pobierają składniki pokarmowe z gleby i zdecydowanie lepiej rosną.
Zalety sadzenia roślin jesienią:
-z powodu zwiększonych opadów deszczu rośliny mają lepszą wilgotność gleby
-nie trzeba się martwić letnimi upałami, które są niekorzystne dla roślin
-rośliny nie zostają zaniedbane podczas letnich urlopów, podczas których potrzebują największej opieki
-rośliny lepiej się ukorzeniają i przyjmują w niższych, jesiennych temperaturach powietrza
-rośliny szybciej zaczynają wegetację w kolejnym roku po posadzeniu
-są lepiej przygotowane do letnich upałów w kolejnym roku
-mają lepsza odporność na choroby i szkodniki w kolejnym roku
Jak sadzimy drzewka- krok po kroku
Zanim posadzimy nowe drzewa i krzewy, powinniśmy odpowiednio przygotować dla nich miejsce. Warto już w sierpniu dobrze przekopać ziemię z użyciem narzędzi ogrodniczych i usunąć z niej wszystkie chwasty. Następnie do gleby dodajemy torf, obornik albo kompost, aby wzbogacić ją w substancje mineralne i organiczne niezbędne dla nowych nasadzeń. W efekcie tych zabiegów ziemia powinna mieć taki odczyn, jaki najbardziej lubią wybrane przez nas rośliny.
Jeżeli przed posadzeniem korzenie drzewka nie są wilgotne, należy je trochę pomoczyć. Drzewka w pojemnikach z bryłą korzeniową przed posadzeniem trzeba obficie podlać.
Zaznaczamy palikiem miejsce, w którym posadzimy drzewko. Następnie wyznaczamy okrąg o średnicy około 2 razy większej od korzeni drzewka tak by korzenie miały odpowiednią ilość miejsca.
Głębokość dołka powinna być taka, aby miejsce szczepienia znajdowało się nieco nad ziemią.
Jeżeli roślina nie była sprzedawana w pojemniku trzeba na dnie dołka usypać kopczyk, rozłożyć na nim korzenie , zasypać, uklepać ziemie i podlać (obficie). Zasypując korzenie można lekko drzewkiem potrząsać co spowoduje lepsze wypełnienie glebą przestrzeni wokół korzeni.
Jeżeli po podlaniu gleba osiądzie to trzeba ją uzupełnić. Posadzoną roślinę często i obficie podlewać nawet podczas deszczowej pogody. Spowoduje to usunięcie nadmiaru powietrza z podłoża i lepsze przytwierdzenie rośliny.
Warto uformować lekkie zagłębienie wokół pnia, co zapobiegnie wypływaniu wody podczas podlewania.
Przycinanie drzewek. Kiedy i jak wykonać?
Zabieg przycinania wykonuje się każdego roku, a przeprowadzony w odpowiednim terminie i we właściwy sposób niesie ze sobą wiele korzyści. Jego zadaniem jest uzyskanie równowagi pomiędzy pędami zeszłorocznymi oraz tymi tegorocznymi.
Nie ulega wątpliwości, że krzewy i drzewa przycina się także po to, aby ładnie się rozgałęziły i wyróżniały się atrakcyjnym wyglądem.
Co więcej, nieprzycinane rośliny częściej chorują.
Jeśli nie będzie on przeprowadzany regularnie, rośliny zaczną zbytnio się zagęszczać, kwitnienie będzie zdecydowanie słabsze, drzewa produkować będą mniej owoców.
Cięcie wykonane w sposób delikatny sprzyja niewielkiemu rozwojowi pędów, tymczasem silne cięcie pobudza intensywny rozwój. Ponadto przycinanie drzew i krzewów owocowych skutkuje lepszym owocowaniem. Po usunięciu części gałęzi i pędów, do wnętrza korony dostaje się więcej światła, które wpływa zarówno na jakość (wybarwione smak i wybarwienie) jak i wielkość owoców.
Przycinanie śliwy, jabłoni i gruszy wykonuje się na 2 razy. Pierwsze cięcie robi się od końca lutego do końca marca, natomiast drugie wczesną jesienią. Z kolei brzoskwinie i nektaryny to grupa drzew owocowych, które powinny być podcięte po pojawieniu się pierwszych pąków lub na jesień. Przycinanie wiśni, czereśni i moreli powinno być wykonywane po zbiorze owoców, co jest również w okresie jesiennym. Cięcie wykonywane jesienią zmniejszy ryzyko zakażenia ran bardzo groźnym rakiem bakteryjnym, który może spowodować całkowite wyniszczenie drzewa. Najczęściej polecanymi terminami, które używa się ogólnikowo bez ingerowania, w to, jaki gatunek rośliny uprawiamy, są wczesna wiosna i jesień po zakończeniu owocowania roślin.
Najlepszym wyborem do sadzenia drzewek w przydomowych ogródkach, są drzewka niskopienne.
Do najważniejszych zalet ich można zaliczyć:
— większą wytrzymałość na mróz niż drzew wysokopiennych;
— wcześniejsze wchodzenie w okres owocowania i większą plenność;
— łatwiejsze wykonanie wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych jak cięcie, zbiór, opryskiwanie;
— zmniejszenie strat spowodowanych strącaniem owoców przez wiatry.