Choć luty to miesiąc, kiedy chłód nie pozwala nam jeszcze myśleć o wiośnie, warto już rozpocząć wysiewanie pierwszych roślin. Sprawdźmy, co można wysiewać w lutym i marcu!
Zarówno określone warzywa, jak i zioła oraz kwiaty można zacząć uprawiać już w lutym. Dzięki uprawie z rozsady, przy niewielkich kosztach możemy zyskać naprawdę sporo sadzonek! Nasiona można zakupić w sklepie ogrodniczym lub też takie, które w poprzednim sezonie udało się nam zebrać z własnego ogródka. Wysiew nasion na rozsady można rozpocząć już w lutym, oraz kontynuwać go w następnych miesiącach: w marcu i w kwietniu.
Warzywa do rozsady w lutym i marcu
W lutym z warzyw możemy zacząć wysadzać sadzonki:
Kalafiora,
Kalarepy,
Karczochy.
Białą oraz czerwoną kapustę.
Jeśli chodzi o owoce, zasiane mogą być m.in. poziomki.
Z kolei w macu prowadzi się wysiew:
Bakłażanów,
Brokułów,
Cebuli,
Selera,
Sałaty Masłowej
Pomidorów,
Pory
Papryki.
Zioła do rozsady w lutym i marcu
W lutym oraz marcu mozemy również wysiewać zioła. W lutym warto zabrać się za bazylię oraz majeranek.
Kwiaty do rozsady w lutym i marcu
Luty oraz marzec to także czas na wysiewanie pierwszych kwiatów. Już w lutym możemy zabrać się za wysiew:
Pelargonii,
Dalii,
Begoni,
Goździków,
Petuni.
Marzec to z kolei czas na wysiewanie kwiatów jak:
Astry,
Lwie paszcze,
Gazanie,
Cynie.
Jak zabrać się za wysiew?
Warto zabezpieczyć nasiona przed chorobami – chyba, że mamy pewność, że zostało to zrobione wcześniej. Warto zakupić w tym celu specjalistyczne preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych, tzw. preparaty do zaprawiania nasion.
Kolejnym czynnikiem, oprócz ochrony przed chorobami, jest odpowiednie podłoże. Możemy przygotować je samodzielnie, stosując mieszankę piasku oraz odkwaszonego torfu, lub też zakupić odkażoną ziemię do wysiewu. Odpowiednio przygotowane podłoże to gwarancja zapewnienia roślinom potrzebnych do rozwijania się czynników: chłonności, przepuszczalności oraz niezbędnych składników pokarmowych.
Skoro rośliny zostały już zabezpieczone i mamy przygotowane odpowiednie podłoże, kolejnym ważnym aspektem jest głębokość siewu. Ogólna zasada głosi, że zarówno nasiona, jak i cebulki, powinno umieszczać się w podłożu na głębokość ok. 3 razy większą niż ich grubość. Z kolei drobne nasionka można umieścić bezpośrednio na podłożu, nie przysypując ich.
Rośliny należy zabiezpieczać aż do momentu wykiełkowania. W tym celu warto przykryć pojemnik z sadzonkami przezroczystym materiałem – np. szkłem lub transparentną folią.