Brak produktów
Podane ceny są cenami brutto
Roślina ta ma gęsto ulistnione, pokładające się lub wzniesione, owłosione łodygi, które rozrastając się, układają się w niskie, gęste poduchy. Pędy macierzanki piaskowej rozgałęziają się przy ziemi i łatwo się zakorzeniają. Liście krzewinki są ciemnozielone, drobne, owalne, naprzeciwległe, od spodu filcowate i owłosione, a w dotyku skórzaste. Największe są pośrodku pędów. Korzeń macierzanki piaskowej jest zdrewniały, gałęzisty. Roślinka ta kwitnie od czerwca do września drobniutkimi (od różowo- do purpurowofioletowych) kwiatuszkami, zebranymi w zwarte nieduże kwiatostany. W stanie naturalnym macierzanka piaskowa rośnie w odkrytych i bardzo nasłonecznionych miejscach, w piaszczystej i przepuszczalnej, a nawet kamienistej lub glinianej glebie. Roślina ta jest bardzo pospolita w widnych lasach i zaroślach, w rowach, na wydmach i skarpach oraz na otwartych piaszczystych terenach. Ziele macierzanki piaskowej rośnie nawet na mrowiskach.
Macierzanka piaskowa należy do roślin leczniczych. Ziele macierzanki piaskowej zbiera się po raz pierwszy w początkowym okresie kwitnienia i później już systematycznie. W tym celu ścina się górne niezdrewniałe części łodyg, od czerwca do września, w suche dni. Ziele suszy się w temperaturze około 35 stopni Celsjusza. Surowiec zielarski ma naturalną barwę, aromatyczny zapach i gorzkawy smak. Macierzanka piaskowa zawiera olejek eteryczny, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, sole mineralne i gorzką serpylinę. Dzięki obecności tych związków roślina wykazuje właściwości rozkurczowe, wykrztuśne, odkażające, przeciwzapalne, moczopędne i wiatropędne. Napary z macierzanki stosuje się w nieżytach jamy ustnej, gardła i krtani, w męczącym i suchym kaszlu oraz przy zaleganiu wydzieliny śluzowej w oskrzelach. Ponadto ziele macierzanki piaskowej w postaci przetworzonej stosuje się w stanach nieżytowych żołądka i jelit, przy wzdęciach i bólach brzucha oraz w przypadku braku apetytu. W stanach zapalnych skóry zaleca się kąpiele z dodatkiem odwaru z ziela.
Uprawa macierzanki należy do bardzo prostych czynności, ale kwiat macierzanki zakwita dopiero w drugim roku. W czasie suchych i ciepłych dni macierzanka piaskowa wymaga podlewania. Glebę możemy też zasilić kompostem. Po przekwitnięciu usuwamy kwiatostany. Macierzanka piaskowa jest odporna na choroby i szkodniki. Jej uprawa jest nieco bardziej wymagająca od uprawy macierzanki zwyczajnej. Roślina potrzebuje bowiem cięcia, a w miejscach o surowym klimacie, okrywania na zimę.
Macierzanka piaskowa ma bardzo skromne wymagania: lubi słoneczne stanowiska i przepuszczalną, nawet ubogą ziemię. Gleba powinna być lekko kwaśna. Roślina dzięki swym płożącym pędom szybko się rozrasta, dlatego bardzo dobrze rozmnaża się wiosną i latem przez podział ukorzenionych pędów i odkłady. Macierzankę piaskową rozmnaża się też z sadzonek po kwitnieniu. Sadzonki można umieścić bezpośrednio gruncie, ale trzeba je zabezpieczyć na zimę.
Sadzonki wykonujemy w lipcu lub wrześniu, a na miejsce stałe sadzimy najlepiej wiosną albo pod koniec lata przyszłego roku. Posadzone latem trzeba lekko przykryć. Sadzonki będą gotowe w kwietniu-lipcu. Sadzimy je wówczas w odległości dziesięciu do dwudziestu centymetrów. Ziele macierzanki piaskowej rozmnaża się też z nasion. Nasiona wysiewamy wiosną.
Zdjęcia są robione pod koniec czerwca i przedstawiają realne sadzonki z naszej szkółki. Wzrost oraz wygląd sadzonek/drzewek jest różny w zależności od pory roku
Na razie nie dodano żadnej recenzji.
Macierzanka Piaskowa Thymus serpyllum B067
Sadzonki i Sadzenie: Sadzonkę sadź na...
Sadzonki i Sadzenie: Sadź je na stanowisku...
Sadzonki i Sadzenie: Sadź je na stanowisku...
Sadzonki i Sadzenie: Sadź drzewo na stanowisku,...
* Pola wymagane
lub Anuluj