Czas na nasiona!!!

Czas na nasiona!!!

Rozpoczynamy nowy sezon sadzenia

W pierwszych miesiącach warto jest zacząć od nasionek ziół, warzyw i kwiatów. W tym roku zima jest dość łagodna. Sezon wiosenny i letni rozpoczną się dużo wcześniej, dlatego warto już pomyśleć o wysianiu naszych małych bogactw, aby cieszyć się dużymi zbiorami.

 W lutym i na początku marca warto wysiewać nasiona wielu ozdobnych roślin jednorocznych (gazania, lobelia, petunia, werbena, żeniszek) oraz warzyw (np. bób, cebula, chili, kapusta, pomidor, por, seler). Przy zakupie nasion należy zwrócić uwagę na terminy sadzenia nasion. Z pomocą przyjdą nam informacje zawarte z tyłu opakowania nasion które zamierzamy posadzić.

Nie wszystkie warzywa będą się czuły dobrze w swoim towarzystwie. Poniżej podpowiadamy co możemy koło siebie posadzić:

- marchew ,którą można posadzić przy szczypiorku i cebuli. Nie lubi za to ona towarzystwa kopru. Należy ją wysiewać po ogórkach i pomidorach.

-rzodkiewka dobrze się czuje między ogórkami, sałatą, cebulą i burakami

-koper można posiać obok cebuli, buraków, sałaty, ogórków

-ogórek lubi towarzystwo sałaty, cebuli słonecznika, kopru, selera

-buraki natomiast obok selera, kalafiora, cebuli, kalarepy, kopru, ogórków

-sałatę najlepiej posadzić przy ogórkach, porach, cebuli, rzodkiewki, fasoli szparagowej

-pomidor uwielbia towarzystwo selera, pietruszki, wczesnej kapusty, sałaty i marchwi

-por wysadzam przy marchwi, burakach, fasoli i sałacie.

Kalendarz siania i zbioru warzyw

Kalendarz siania i zbioru ziół

Ekologiczne sposoby przygotowania nasion do siewu!

RUMIANEK

Warto zastosować naturalny wywar z rumianku jako zaprawę nasienną: moczymy nasiona przed siewem  szczególnie te twardsze takie jak groch, fasola, bób, rzodkiew; lub te starsze, które gdzieś nam przeleżały w torebce. Zaprawa nasienna działa odkażająco i delikatnie wzmacniająco. Zmienia kolor jaśniejszych nasion.

Ważna informacja, nie leżakujemy w nim nasion, a jedynie moczymy kilka do kilkunastu minut. Zapobiega to ewentualnym infekcjom, ale również wzmacnia i odżywia świeżo wypuszczony kiełek.

Kolejnym sposobem jest WODA i TERMOMETR

Nasiona można odkazić za pomocą gorącej wody. Zabije ona patogeny, ale żeby przy okazji nie ugotowała nam nasion musi mieć między 45, a 50 stopni Celsjusza i po to nam właśnie termometr. Czas moczenia- 10 minut. Siać od razu po zabiegu.

NADMANGANIAN POTASU

Moczenie nasion w roztworze nadmanganianu potasu zapobiega chorobom grzybowym. Zapewne zdarzał Wam się od czasu do czasu zgorzel siewek. 20  minut moczenia w różowej wodzie i problem z głowy. Roztwór sporządzamy w proporcji 3g na 10L

I najstarszy sposób...

POPIÓŁ DRZEWNY

...Wykorzystywany do zaprawy nasion od wielu wieków.

Marchew, pietruszka, skorzonera, czy cebula, jak też inne nasiono, pomieszane z popiołem drzewnym i spryskane wywarem z rumianku na ten przykład.

.. robimy rowek, sypiemy popiół nań nasiona w równych odstępach i zanim zasypiemy, spryskujemy całość roztworem.

Popiół chroni siew przed chorobami grzybowymi, szkodnikami, i dostarcza minerałów. Dodatek rumianku, pozwala utworzyć wokół nasionka dobroczynną otoczkę.

Jak sadzimy nasionka....

Do sadzenia przygotowujemy odpowiednia donicę, w której zamierzamy sadzić. Na powodzenie naszych siewów w dużym stopniu wpływa wybór odpowiedniego podłoża pod zasiewu. Możemy użyć gotowych mieszanek które oferujemy w sklepie, są one bogate w składniki, a także wolne od patogenów co wspomoże szybkie kiełkowanie roślin. Ziemia powinna być lekka i przepuszczalna aby nie hamowała kiełkowania.

Propozycje gotowych do użycia ziemi i podłoży są dostępne w naszym sklepie:

https://polskieogrody24.pl/ziemia-ogrodowa/3000-substral-ziemia-do-siewu-20l.html?search_query=podloze&results=171

https://polskieogrody24.pl/pod%C5%82o%C5%BCa-ogrodowe/2945-compo-sana-pod%C5%82o%C5%BCe-do-siewu-pikowania-i-zi%C3%B3%C5%82-20l.html?search_query=podloze&results=171

https://polskieogrody24.pl/pod%C5%82o%C5%BCa-ogrodowe/2976-westland-gotowe-pod%C5%82o%C5%BCe-do-siewu-i-pikowania-20l.html?search_query=podloze&results=171

https://polskieogrody24.pl/pod%C5%82o%C5%BCa-ogrodowe/2949-westland-grow-sure-gotowe-pod%C5%82o%C5%BCe-domowy-ogr%C3%B3dek-pomidory-warzywa-i-zio%C5%82a-22l.html?search_query=podloze&results=171

Po usypaniu odpowiedniej mieszanki w naszej doniczce, przygotowujemy otwór w ziemi.

Sadzenie nasion powinno odbyć się na odpowiedniej głębokości, jeśli nasiona posadzimy za głęboko miało słabszy wzrost, a wszystko przez ciężka warstwę zalegającej na nim ziemi. Natomiast zbyt płytkie posadzenie może wypłukać nasze nasionka podczas deszczu. Odpowiednia optymalna głębokość to 1-3 cm, choć różne nasiona sadzi się na różnych głębokościach.

Sadzi się je zazwyczaj parami do jednego otworu należy wsypać kilka sztuk nasion. Należy pamiętać że nie każde nasiono wyrasta, stąd takie zabezpieczenia.

Nasiona delikatnie przysypujemy ziemią, następnie podlewamy. Pamiętajmy aby nie zatopić nasion w doniczce, podlewanie musi mocno nawilżyć ziemię.

Podczas wzrostu powinny mieć stale wilgotna ziemię. Kiełkowanie może trwać od kilku dni do kilku tygodni w zależności od jakiej rośliny pochodzą.

W naszym sklepie znajda Państwo szeroką ofertę nasion.

Zapraszamy pod poniżej podany link do zapoznania się z ofertą.

https://polskieogrody24.pl/235-nasiona

Kategorie blogu

Kategorie

Najczęściej kupowane