Drzewa owocowe – stare odmiany

Drzewa owocowe – stare odmiany

Co prawda na trochę zapomniane, ale coraz częściej do łask wracają tzw. stare odmiany owocowych drzewek. „Nowe” odmiany zyskały popularność, ponieważ są z reguły corocznie owocujące, należą do odmian deserowych, a ich szczepienie prowadzi się na karłowatych podkładach (dzięki czemu nie sprawiają takich problemów z pielęgnacją i zbiorem jak odmiany wysokie). Można sadzić je gęściej, występują w niezliczonej ilości gatunków i odmian, w tym krzyżowanych. Sadzenie i uprawa takich odmian odbywa się z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod, z użyciem specjalistycznych sprzętów i środków. Odmiany „nowe” idealnie nadają się do sadów i masowego zbioru owoców, jednak czy tak samo jest w przypadku pojedynczych drzewek ogrodowych...?

„Nowe” odmiany a przydomowe sady

Ponieważ w przydomowych sadach raczej staramy się ograniczać chemiczne opryski i nawożenie, okazało się, że karłowe podkładki nie zapewniają tak dobrej naturalnej ochrony drzewa, jak zapewniały podkładki silnie rosnące. Drzewa owocowe „nowe” okazały się być bardziej wrażliwe na szkodniki i typowe dla drzewek owocowych choroby, a także były mniej żywotne.

Powrót do „starych” odmian

Długowieczne, sprawdzone odmiany wracają do łask! Są bardziej naturalne, bogatsze w substancje odżywcze i zgodne z ekologicznymi trendami – nie trzeba stosować pestycydów i innych chemicznych substancji, aby rosły silne i zdrowe. Charakteryzuje je większa odporność własna na zanieczyszczenia, choroby, działalność szkodników, przejściowe susze, a także mrozy. Wymagają znacznie mniejszej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, w tym również przycinania. Podobno owoce również smakują zupełnie inaczej!

Przykłady „starych” odmian drzew owocowych

  • Jabłonie:

Antonówka, Kosztela, James Grieve, Oliwka Żółta Papierówka, Jonatan, Szara Reneta, Boiken, Koksa Pomarańczowa, Starking, Ladsberska, Kronselka;

  • Grusze:

Król Sobieski, Komisówka, Klapsa Faworytka, Red Faworytka, Bonkreta Williamsa, Lukasówka;

  • Czereśnie:

Buttnera, Schneidera, Hedelfińska;

  • Śliwy:

Węgierka Biała, Śliwa Opal, Węgierka Zwykła, Renkloda Althana;

  • Wiśnie:

Hortensja, Nefris, Łutówka.

Kategorie blogu

Kategorie

Promocje

Najczęściej kupowane